Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
The CM4 dissipates less power than the Raspberry Pi 4 Model B. The CM4 also contains less metal in the PCB and fewer connectors, which means that it has less passive heat sinking than the Raspberry Pi 4 Model B. Despite it consuming less power, it may run warmer than the Raspberry Pi 4 Model B. The BCM2711 will reduce the clock rate to try and keep its internal temperature below 85°C. So in high ambient temperatures it is possible that the clock will also be automatically throttled back. If the BCM2711 is unable to lower its internal clocks enough to bring the temperature down, its case temperature will rise above 85°C. It is important that any thermal solution chosen keeps the ambient temperature for the other silicon devices on the CM4 within the operating temperature range.Tedy na hraní OK, ale při 85°C výpočetní výkon nula nebo ideálně záporný aby při venkovní teplotě a nějakému svodu na čipu a asi i nezastavitelných periferních hodinám byl rozdíl od teploty na čipu od té ve vzduchu 0°C. Tomu žádný sebevětší chladič bez aktivního snížení teploty třeba Pelitérem nepomůže. Přitom skutečný datasheet člověk nenajde, bude pod NDA, takže nejspíš potvrzení, že se procesor zastaví, nesmíte pak nikomu říci. BeagleV®-Fire specifikace modulu
Fmax of 667 MHz (–40 °C to 100 °C Tj)Tedy rovnou varují, že 100 °C je junction, přitom v manuálu v Absolute maximum říkají dokonce Junction TJ –55 až 135 °C. S tím, že možných přeprogramovní FPGA je daný pro těch 100 °C. Ztráta výkonu se do 100 °C nekoná. Stejně to bude u TexasInstruments a NXP, a když je potřeba, tak stějně jako u toho PolarFire najdete čipy do 135 °C. Prosím, používejte RPi pro výuku, nějaké ne až tak kritické domácí a třeba i průmyslové aplikace v klimatizovaných prostorách, ale ne pro řízení čerpacích stanic na kapalný vodík, které mohou být venku na sluníčku... Jinak ten příklad není jen řečnická libůstka, na RT setkání jsem se od špiček dozvěděl, že tak tomu v celém Německu je... Dále když připočtu, že opravdová mainline podpora RPi snad stále řešená není a jak britský spolek tak výrobce příliš nezajímá, tak doporučuji rozvahu a posouzení alternativ.
Tiskni
Sdílej: