abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:22 | Komunita

    Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:11 | Komunita

    V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:33 | IT novinky

    Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    včera 10:55 | IT novinky

    Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    13.7. 17:55 | Zajímavý projekt

    Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    11.7. 16:44 | Komunita

    Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    11.7. 14:55 | Humor

    McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    11.7. 00:11 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (26%)
     (7%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 397 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek


    Vložit další komentář
    3.3. 22:11 Pavel Píša | skóre: 18 | blog: logic
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Raspberry Pi Compute Module 4 Extended Temperature
    Je mi líto, ale toto je trochu jako s tím Arduinem.

    Raspberry Pi Compute Module 4 - A Raspberry Pi for deeply embedded applications

    Ze sekce 3.2. Thermal
    The CM4 dissipates less power than the Raspberry Pi 4 Model B. The CM4 also contains less metal in the PCB and fewer connectors, which means that it has less passive heat sinking than the Raspberry Pi 4 Model B. Despite it consuming less power, it may run warmer than the Raspberry Pi 4 Model B. The BCM2711 will reduce the clock rate to try and keep its internal temperature below 85°C. So in high ambient temperatures it is possible that the clock will also be automatically throttled back. If the BCM2711 is unable to lower its internal clocks enough to bring the temperature down, its case temperature will rise above 85°C. It is important that any thermal solution chosen keeps the ambient temperature for the other silicon devices on the CM4 within the operating temperature range.
    Tedy na hraní OK, ale při 85°C výpočetní výkon nula nebo ideálně záporný aby při venkovní teplotě a nějakému svodu na čipu a asi i nezastavitelných periferních hodinám byl rozdíl od teploty na čipu od té ve vzduchu 0°C. Tomu žádný sebevětší chladič bez aktivního snížení teploty třeba Pelitérem nepomůže.

    Přitom skutečný datasheet člověk nenajde, bude pod NDA, takže nejspíš potvrzení, že se procesor zastaví, nesmíte pak nikomu říci.

    BeagleV®-Fire specifikace modulu
    Fmax of 667 MHz (–40 °C to 100 °C Tj)
    Tedy rovnou varují, že 100 °C je junction, přitom v manuálu v Absolute maximum říkají dokonce Junction TJ –55 až 135 °C. S tím, že možných přeprogramovní FPGA je daný pro těch 100 °C. Ztráta výkonu se do 100 °C nekoná.

    Stejně to bude u TexasInstruments a NXP, a když je potřeba, tak stějně jako u toho PolarFire najdete čipy do 135 °C.

    Prosím, používejte RPi pro výuku, nějaké ne až tak kritické domácí a třeba i průmyslové aplikace v klimatizovaných prostorách, ale ne pro řízení čerpacích stanic na kapalný vodík, které mohou být venku na sluníčku...

    Jinak ten příklad není jen řečnická libůstka, na RT setkání jsem se od špiček dozvěděl, že tak tomu v celém Německu je...

    Dále když připočtu, že opravdová mainline podpora RPi snad stále řešená není a jak britský spolek tak výrobce příliš nezajímá, tak doporučuji rozvahu a posouzení alternativ.
    4.3. 08:35 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Raspberry Pi Compute Module 4 Extended Temperature
    Mainline kernel by mi až tak nevadil, RPi poměrně dobře spravuje svou větev https://github.com/raspberrypi/linux/, pravidelně rebasuje na nový mainline a má dobře popsaný postup (cross)kompilace kernelu.

    Zásadní problém je s tou dokumentací, dostupný materiál k RP1 (tj. takřka veškeré periférie RPi5) je tristní. Sami vývojáři RPi v diskusích u různých subsystémů uvádějí, že je dokumentovat ani zatím neplánují (např. smutná diskuse https://github.com/raspberrypi/documentation/issues/3285). Ale podobná situace byla i se staršími RPi, např. DWC2 od Synopsisu má v RPi datasheetu pár stránek a detaily se dohledávají ve zdokumentovaných implementacích u jiných SoCů (např. u Intelu), příp. se to řeší rovnou s arménskými vývojáři Synopsisu na LKML.

    Jiné SoCy mají dokumentaci nesrovnatelně rozsáhlejší... ale některé zase nemívají podporu tak blízko mainlinu, protože výrobce těch SoCů (a tedy jejich vývojáře aktivní online) zajímá pouze android. Mně konkrétně zajímá Rockchip, protože má pro mou oblast zajimavý mix periférií a čínští výrobci SBCs jej s oblibou používají. Tam se to docela zlepšuje a bylo by fajn, kdyby v něm mohla vyrůst RPi konkurence pro pokročilejší uživatele.

    Samozřejmě západní brandy jsou jinde, ale i cenově...
    4.3. 18:31 Moo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Raspberry Pi Compute Module 4 Extended Temperature
    Pro domaci mikropivovar staci tam se rmut hlida na max 72 stupnu :-)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.