Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Archlinux , trochu se BFU naučí a po instalaci YAY budou mít v OCTOPI podobné aplikace co v Ubuntu ale rolling. Zrovna na Arch je docela dost informací na webu.
Na takovou otázku se nedá jednoduše odpovědět, protože neznáme potřeby běžného uživatele. Každý běžný uživatel používá trochu jinou sadu služeb a programů. Někomu stačí prohlížeč a YouTube. Jiný potřebuje k tomu kancelářský balík, software na úpravu nebo třídění fotek atd..
Nicméně další jednoduše nainstalovatelné distribuce jsou:
Fedora
Elementary OS
Opensuse
Openmandriva
Elive
Je jen už na BFU, co vyzkouší (před vyzkoušením vše zálohovat) a co mu bude vyhovovat.
PCLinuxOS
Je vůbec jistota že časem i např. Debian s podporou knihoven neskončí?Není, osobně si ale myslím že ještě tak 3-4 verze vydrží. Následně ještě několik verzí nebude problém mít starý systém v chrootu (u jednoho zákazníka to takhle kvůli starému Wine mám, nechtělo se mi řešit jak rozjet konkrétní verzi Wine ve které daná aplikace fungovala v novém systému) a řekněme že tak v roce 2030 bude potřeba začít uvažovat o přechodu do virtuálu.
Já si jen pamatuju na doby, kdy začínaly mobilní telefony. Patřilo k folklóru příslušných webů, že tam někteří diskutující nejméně jednou týdně vykřikovali, jak už jim s jejich operátorem došla trpělivost a jak okamžitě odcházejí k jinému…
Pokud by to z těch hlasujících opravdu udělala aspoň desetina, byl bych tím velmi překvapen.
Tiskni
Sdílej: