Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Aha, rozumim. Podvědomě si uvědomuješ, že to s těmi Luniksy přecijen není tak super, tak chodíš tam přečíst si něco o alternativách. Vědomí se přes to snaží dát posměšnou masku. No, tak přeju příjemné čtení na windows forumech.kralyku kolik toho o windows vis aneb jsi si o windowsech precetl komentaru vod fanatizujicich useru na luniks forumech a udelal jsi jsi vobraz pokrivenej zabalenej do alobalu vod kravskej lejen kolik luniksaru jse tady tet uvidelo v tomhleto ajajaj ani 1 GB disk by nestacil nato
kralyku kolik toho o windows visVíc než bych chtěl. Např. že i v roce 2023 to stále má směšně špatný systém aktualizací, který se dostává do zacyklení nebo vyžaduje restarty PC, při kterých pak sáhodlouze instaluje aktualizace, takže PC je po tu dobu nepoužitelné. A ne, to není nějaká pirátská upravená verze, zcela normální oficiální Windows přímo od MS. Svým způsobem tak trochu obdivuji lidi, kteří sou schopni to používat. Já na takové nesmysly trpělivost nemam...
dejmi prosim neco vice z toho vice co vis tu aktualizaci kera jse ti nelibiHoď si do googlu třeba "windows update loop" a najdeš toho hromady, opravdu to není něco, co bych si jen tak vymyslel...
verim ze mas i dalsi veci co by byli k veci proc nepouzivas winproJistě. Obecně správa a používání Windows jsou z mojí zkušenosti těžkopádné, software se hůře instaluje, aktualizuje, odinstaluje. Nějak to jde, neříkám, že ne, ale je to takové vohackované, aktualizace si sposuta aplikací po svém každej pes jiná ves. Systém pro to nemá pořádnou podporu. Některé věci mají widle lepší (třeba grafický stack), ale obecně pro mě / moje požadavky nevýhody jednoznačně převáží nad výhodama. Kdybych někdy z nějakého důvodu musel přejít od Linuxu pryč, zkusil bych nejdříve Mac, Windows by byla až poslední možnost. Ale zatím není důvod a nejspíš ještě dlouho nebude...
umis jenom vopakovat negativem hodne zoufaly kdyjz nemas argumenty places smichy skaces votacis jse na hlavu tak to jo potom no lolku :DLabužnik hm
Ext4 mělo naproti tomu hodně závažných chyb a lidi o data skutečně přicházeli.
Sakra. Hmm. Jinak já jel na NTFS cca od 2004 (Windows 2000, pak XP).
Moje zkušenost s ReiserFS v3 byla, že nezvládal, když člověk omylem zaplnil celej root fs. I když se pak místo uvolnilo, tak selhávaly pokusy uložit další soubory a nezbývalo než restartovat (pak už fungoval normálně, takže myslím to neudělalo nějakou korupci fs). Když měl člověk nějakou neuloženou práci, tak musel uložit na jinej fs, externí disk atd... Nevím jestli to byl pozděj opravenej bug, dělo se mi to cca 2007-2009 nebo kdy jsem to používal.Ext4 mělo naproti tomu hodně závažných chyb a lidi o data skutečně přicházeli.Nějaký příklad, nebo jenom další kec do řady, kde se při bližším zkoumání ukáže, že ext4 chybu nemělo...?
Tiskni
Sdílej: