Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
java samozrejme ma boilerplate codu mnoho, ale bavime se dnes u javisty asi obecne o libovolnem java based jazyce :P a build system?
Pokud nekdo stale jede na Mavenu, jeho chyba, davno uz tu je gradle, ktery toho udela vyrazne vic, v pohode jsem v nem spravoval multilanguage projekty (java, javascript, actionscript, C & C++) a jelo to vic nez v pohode...
Pokud nekdo stale jede na Mavenu, jeho chyba, davno uz tu je gradle, ktery toho udela vyrazne vic, v pohode jsem v nem spravoval multilanguage projekty (java, javascript, actionscript, C & C++) a jelo to vic nez v pohode...+1, jako já z gradle nadšený úplně nebyl, protože ho v práci používáme na python, docker kontejnery a úplně všechno, ale zpětně musím říct, že asi neznám jinou podobně schopnou alternativu.
No, tak Java je tolik boilerplatu a překomplikovaných buildsystémů že to bez těžkotonážních IDE ani nejde.Haha, vtip je právě v tom že není těžkotonážní. Já jsem kdysi přešel z VS code na pycharm právě ve chvíli, kdy jsem seděl v hospodě na srazu bývalých uložťáků a řešili jsme kolik komu žere paměti editor. Když mi řekli, že jejich nenažraný PyCharm žere až dva gigabajty, jako by se za to styděli, tak jsem se styděl já, protože mi ve VS code přestalo stačit 20GB paměti (se zaplým python doplňkem od MS). Když jsem si pak přečetl manuál (resp. knížku), tak mi došlo že doslova nemá smysl zabíjet čas s VS code, protože refactoring a všechno ostatní je někde úplně jinde.
Když jsem si pak přečetl manuál (resp. knížku), tak mi došlo že doslova nemá smysl zabíjet čas s VS code, protože refactoring a všechno ostatní je někde úplně jinde.Jo, já asi taky s golangem potáhnu jinam, protože ve vscode je podpora refaktoringu taková .... na počátku. Když to u extract function automaticky pojmenuje newFunction a následně je nutné provést refactor rename ... jako už někdy v pravěku Eclipse umělo udělat extract a vyskočilo okno pro pojmenování nové func.
Tve co s tím VSCode všichni děláte? Mám ve workspace otevřené svoje aktivní projekty (tj něco jako 8) v různých jazycích (golang, python, java) a mimo to jej používám "prostě jako notepad" - kdykoliv potřebuju napsat poznámku, zapnu vscode, new file a píšu. Start trvá 2.5s (měřeno ručně na stopkách). Hromada pluginů včetně MS Python, koukám i Jupyter, který teda nepoužívám. Na pracovním ntb s 16GB ram a třema virtuálkama se na 20GB pro vscode jen těžko dostanu. Aktuálně papá 200MB (na ansible playbooku).Je to víc jak rok zpátky, tak to třeba zoptimalizovali. Ale obecně prostě pracovní projekty, když to má pár desítek tisíc řádek, tak se tomu nedivím (všechno to indexuje a snaží se odvodit typy).
Jo, já asi taky s golangem potáhnu jinam, protože ve vscode je podpora refaktoringu taková .... na počátku. Když to u extract function automaticky pojmenuje newFunction a následně je nutné provést refactor rename ... jako už někdy v pravěku Eclipse umělo udělat extract a vyskočilo okno pro pojmenování nové func.Jo. Jakmile má člověk jednou IDE, které efektivně zvládne refactorovat kód, tak už jde jen velmi těžko jít zpět. Takové ty věci jako "z tohohle udělej metodu", "tyhle věci přenes do jiného modulu a uprav všechny reference", "změň pořadí parametrů", nebo "z těhle deseti parametrů udělej konfigurační objekt". Přejmenování a vyhledávání použití a deklarací mi přijde jako samozřejmost, to afaik umí i to VSCode, i když se občas úplně nechytá a na něco zapomene. Ono ve VSCode nějaká podpora byla (přes rope doplněk? dneska už je to koukám přímo v tom pythonním), ale člověk se na to nemohl moc spolehnout. V PyCharmu prostě beru refactoring jako běžnou součást editace, stejně jako třeba smazání řádky.
jiny shortcut set, nez jaky jsem potkaval u ruznych editoru (klidne i na windows platforme) - napr. duplikace radky je bezne pod CTRL+D, ale ne, vscode to proste musi mit jinak :DTohle se dá nakonfigurovat, já to měl ve VSCode stejné jako v Sublime.
Jo, JetBrains je hodně powerful, ale prostě se mi nelíbí editor. Něco mi na tom všem tam prostě vadí...Mam to stejně. To prostředí toho umí opravdu hodně a funkce jsou na velmu dobré úrovni, ale přijde mi, že editor a navigátor struktury mají brutálně nepraktické ovládání.
Tiskni
Sdílej: