Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Jak se vlastně předpokládá, že budou v době elektronických knih fungovat knihovny?V knihovnách jsou "fyzické čtečky", což můžou být počítače, nebo zařízení skutečných čteček knih. Kniha je zapůjčena ve formě té čtečky, tedy si s ní sedneš k počítači, nebo si půjčíš tu čtečku domu. Je to zařízené tak, aby v danou chvíli mohl číst knihu s danou licencí jen jeden čtenář. Tuším že jsou k tomu i nějaké výjimky ze zákona a tak dál, stejně jako u fyzických knih.
V knihovnách jsou "fyzické čtečky", což můžou být počítače, nebo zařízení skutečných čteček knih. Kniha je zapůjčena ve formě té čtečky, tedy si s ní sedneš k počítači, nebo si půjčíš tu čtečku domu. Je to zařízené tak, aby v danou chvíli mohl číst knihu s danou licencí jen jeden čtenář.Aha, OK. A když autor prodává u knihy jenom „named license“, tak knihovna má výjimku, aby si to mohla koupit a půjčovat různým lidem?
Aha, OK. A když autor prodává u knihy jenom „named license“, tak knihovna má výjimku, aby si to mohla koupit a půjčovat různým lidem?Nestudoval jsem ten zákon konkrétně, ale obecně asi ano (tady jsou nějaké detaily: http://eknihy.knihovna.cz/static/files/elektronicke-knihy-v-ceskych-knihovnach.pdf, kolem strany 33). Já jsem pracoval na systému, který se věnoval odevzdávání povinných výtisků u elektronických knih a vím že ty čtečky jsme tam řešili. Druhá věc je, že „elektronická kniha“ může být například z hlediska autorského zákona kde co. Z knihovního hlediska je to trochu omezenější, kde se třeba počítá, že by to mělo mít přiděleno ISBN a tudíž už splňovat nějaké požadavky (kterých není moc). A třeba zase webarchiv (sekce Národní knihovny) bral jako zajímavý dokument v podstatě všechno co nese nějakou informaci, včetně třeba her a flashových prezentací
Protože např. DMCA se Bandcampu apod. vůbec netýká. /s
P.S. Základní materiální zajištění pro potenciální autory je nebezpečný nesmysl.
Tak já ti naopak k tomu dnešnímu Slunovratu přeju absenci chudoby, podvýživy, bezdomovectví,… souvisejícího stresu a dalších neduhů. ~_^
Predat mozes. Ale iba raz a zbavit sa jej.Vždyť tak jsem to myslel. Tohle bys měl mít právo udělat.
Tak sa to bude predavat cez usedebooks.onion a platit sa bude monerami. Potom sa copyfasisti a copynacisti budu moct ist niekam strcit s ich spiatocnickymi srackami a zakonmi.Spíš si prostě zajdeš na libgen, kde je stejně ke stažení prakticky všechno zdarma už teď.
Tiskni
Sdílej: