Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Jak se vlastně předpokládá, že budou v době elektronických knih fungovat knihovny?V knihovnách jsou "fyzické čtečky", což můžou být počítače, nebo zařízení skutečných čteček knih. Kniha je zapůjčena ve formě té čtečky, tedy si s ní sedneš k počítači, nebo si půjčíš tu čtečku domu. Je to zařízené tak, aby v danou chvíli mohl číst knihu s danou licencí jen jeden čtenář. Tuším že jsou k tomu i nějaké výjimky ze zákona a tak dál, stejně jako u fyzických knih.
V knihovnách jsou "fyzické čtečky", což můžou být počítače, nebo zařízení skutečných čteček knih. Kniha je zapůjčena ve formě té čtečky, tedy si s ní sedneš k počítači, nebo si půjčíš tu čtečku domu. Je to zařízené tak, aby v danou chvíli mohl číst knihu s danou licencí jen jeden čtenář.Aha, OK. A když autor prodává u knihy jenom „named license“, tak knihovna má výjimku, aby si to mohla koupit a půjčovat různým lidem?
Aha, OK. A když autor prodává u knihy jenom „named license“, tak knihovna má výjimku, aby si to mohla koupit a půjčovat různým lidem?Nestudoval jsem ten zákon konkrétně, ale obecně asi ano (tady jsou nějaké detaily: http://eknihy.knihovna.cz/static/files/elektronicke-knihy-v-ceskych-knihovnach.pdf, kolem strany 33). Já jsem pracoval na systému, který se věnoval odevzdávání povinných výtisků u elektronických knih a vím že ty čtečky jsme tam řešili. Druhá věc je, že „elektronická kniha“ může být například z hlediska autorského zákona kde co. Z knihovního hlediska je to trochu omezenější, kde se třeba počítá, že by to mělo mít přiděleno ISBN a tudíž už splňovat nějaké požadavky (kterých není moc). A třeba zase webarchiv (sekce Národní knihovny) bral jako zajímavý dokument v podstatě všechno co nese nějakou informaci, včetně třeba her a flashových prezentací
Protože např. DMCA se Bandcampu apod. vůbec netýká. /s
P.S. Základní materiální zajištění pro potenciální autory je nebezpečný nesmysl.
Tak já ti naopak k tomu dnešnímu Slunovratu přeju absenci chudoby, podvýživy, bezdomovectví,… souvisejícího stresu a dalších neduhů. ~_^
Predat mozes. Ale iba raz a zbavit sa jej.Vždyť tak jsem to myslel. Tohle bys měl mít právo udělat.
Tak sa to bude predavat cez usedebooks.onion a platit sa bude monerami. Potom sa copyfasisti a copynacisti budu moct ist niekam strcit s ich spiatocnickymi srackami a zakonmi.Spíš si prostě zajdeš na libgen, kde je stejně ke stažení prakticky všechno zdarma už teď.
Tiskni
Sdílej: