Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Pythonize constructor -- pid = 18836 /opt/scribus-svn/bin/scribus: symbol lookup error: /opt/scribus-svn/lib/scribus/plugins//libscripter.so: undefined symbol: Py_IsInitialized
Pokud by vás zajímalo, jak jde vývoj dopředu, tak se koukněte na Roadmap, kterou před nějakým měsícem také přestěhovali a člověk aby si pak hrál na detektiva (moc se těším, až bude za všemi odrážkami v sekci "text frames" zapsáno DONE). Osobně mám největší radost ze změny systému vrstev ve vzorových stránkách (o níž se v Roadmap nepíše), takže se teď už chovají stejně, jako třeba v InDesignu, a ne pouze jako pitomé pozadí (vrstvy vzorových stránek nyní v 1.5.0 již korespondují s vrstvami dokumentu). Další šikovnou novinkou je, že v okně barev lze nahrát jednoduše kompletní barevnou paletu, což se předtím muselo buď naklikávat po jedné barvě, nebo to obejít přímou editací souboru.
Pro archaře, kteří by měli zájem, přikládám vlastní PKGBUILDy pro řadu 1.3.5 (aktuálně 1.4.0) i pro řadu 1.5. Lze je instalovat souběžně, jen upozorním, že ta verze 1.4.0 nahradí případně instalovanou stabilní verzi 1.3.9.
/usr/lib/scribus/swatches
jsou všechny barevné palety, takže si můžeš barvy doplnit odtud
Dokud nebude tohle, tak je Scribus totální sračka a k ničemu...Len tak pre zaujímavosť: ktorý zo zoznamu Thai, Khmer, Urdu, Hebrew, Devanagari, Tibetan ti konkrétne chýba?
Dokud nebude tohle, tak je Scribus totální sračka a k ničemu...Bez vsunut alespon "pro mne". Protoze to vypada ze existuje nenulova mnozina uzivatelu co jim arabska pisma, pripadne komplexni vubec nechybi.
Jenže lidí používající komplexní písma je na světě víc, než uživatelů nějaké podělatné latinky...Takže se mezi nimi najde i spousta programátorů, kteří by klidně mohli tuto vlastnost doplnit. Předpokládám, že ti jde především o psaní zprava do leva, protože s vkládáním písma problém (snad) není.
Tiskni
Sdílej: