Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Pythonize constructor -- pid = 18836 /opt/scribus-svn/bin/scribus: symbol lookup error: /opt/scribus-svn/lib/scribus/plugins//libscripter.so: undefined symbol: Py_IsInitialized
Pokud by vás zajímalo, jak jde vývoj dopředu, tak se koukněte na Roadmap, kterou před nějakým měsícem také přestěhovali a člověk aby si pak hrál na detektiva (moc se těším, až bude za všemi odrážkami v sekci "text frames" zapsáno DONE). Osobně mám největší radost ze změny systému vrstev ve vzorových stránkách (o níž se v Roadmap nepíše), takže se teď už chovají stejně, jako třeba v InDesignu, a ne pouze jako pitomé pozadí (vrstvy vzorových stránek nyní v 1.5.0 již korespondují s vrstvami dokumentu). Další šikovnou novinkou je, že v okně barev lze nahrát jednoduše kompletní barevnou paletu, což se předtím muselo buď naklikávat po jedné barvě, nebo to obejít přímou editací souboru.
Pro archaře, kteří by měli zájem, přikládám vlastní PKGBUILDy pro řadu 1.3.5 (aktuálně 1.4.0) i pro řadu 1.5. Lze je instalovat souběžně, jen upozorním, že ta verze 1.4.0 nahradí případně instalovanou stabilní verzi 1.3.9.
/usr/lib/scribus/swatches
jsou všechny barevné palety, takže si můžeš barvy doplnit odtud
Dokud nebude tohle, tak je Scribus totální sračka a k ničemu...Len tak pre zaujímavosť: ktorý zo zoznamu Thai, Khmer, Urdu, Hebrew, Devanagari, Tibetan ti konkrétne chýba?
Dokud nebude tohle, tak je Scribus totální sračka a k ničemu...Bez vsunut alespon "pro mne". Protoze to vypada ze existuje nenulova mnozina uzivatelu co jim arabska pisma, pripadne komplexni vubec nechybi.
Jenže lidí používající komplexní písma je na světě víc, než uživatelů nějaké podělatné latinky...Takže se mezi nimi najde i spousta programátorů, kteří by klidně mohli tuto vlastnost doplnit. Předpokládám, že ti jde především o psaní zprava do leva, protože s vkládáním písma problém (snad) není.
Tiskni
Sdílej: