Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
vimdiff
je těžké, jen sledovat, co se děje. Pokud mám nástroj už skutečně zaběhlý, tak to co chci udělat se mi finálně transformuje v mysli posloupnost zkratek, které zadávám a je to řádově rychlejší.
Ještě teda druhá věc. Ono tak jde o to, co je primární způsob ovládání tam, kde člověk zrovna pracuje.
Týpek v TFA si stěžuje, že ho myš rozptyluje, protože musí dávat pracky pryč z klávesnice. Takže evidentně dělá s něčím, kde primárně mydlí do kláves (psaní kódu, tam je to logické). Jenž kdyby třeba upravoval grafickej dokument, který už je napsaný, třeba projížděl a opravoval překlepy, přidělával obrázky, odkazy a všechnu různou bižuterii a meta sračky ve wordpressu pro webovou stránku, tak má primárně ruku na myši a rozptylování je, když ji musí sundat a jít oběma na klávesnici (takže třeba klávesový zkratky pokud nejsou jednoruční - zlo). Třeba vyznačit text a dát kolem něj tag kliknutím tady v dialogu přidání komentáře tady na ABC? Fuck off s ctrl+šipky a psaním zobáků ručně...
Nebo obecně projíždění web stránek navigováním přes kliky na hypertextový linky, klikání pravým tlačítken na něčí NFT :) a tak.
Původně jsem chtěl teda napsat, že bych ho chtěl vidět, jak hraje na klávesnici Diablo 2, ale tam by doufám sklapnul :)
Myš je na některé věci skvělá, ale klávesnici nikdy nenahradí. Myš je na to, co klávesnice nezvládne.
JJ, myš a klávesnice jsou komplementární zařízení, kdy vždycky některý úkony jdou líp na jednom z nich.
Blbost je IMHO dělat nasilu jedním z těch zařízení všechno včetně činností, ke kterým se hodí to druhý. Taky asi málokdo bude používat myš k psaní na obrazovce nebo se plácat s touch-typingem, když má zařízení HW klávesnici.
Znám lidi, kteří mají dost mizernou paměť a pamatovat si příkazy a klávesové zkratky je skutečně bolí.
Nemluv za někoho, komu nevidíš do hlavy. Není paměť jako paměť. Pro lidi co mají problém si pamatovat příkazy je naopak klávesnice velmi důležitá, protože grep, find, less a history jim poslouží tam kde vynechá.
Navíc věnují mnohem víc času poznámkám, aby nemuseli pracně lovit v paměti to, co už v minulosti jednou řešili.
Pro takové lidi jsou naopak klikadla neskutečný oser, protože to aby měl jeden křišťálovou kouli na to aby zjistil kde najde ten button na který se má kliknout. Stačí drobná změna vzhledu ikony a jsi v loji.
Jo a ty kokoty co si myslí jak skvělou pomůckou je automatické nahrazování slov při psaní na mobilu, bych nejraději kopnul do hlavy. To jsou taky chytráci jejichž nápady mi akorát krátí život, protože mě nutí opakovaně přepisovat slova a pročítat text jen proto, abych se ujistil, že mi ta jejich srágora zas nevrazila do textu nějaký blábol.
Tiskni
Sdílej: