Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Hlavný rozdiel vo výkone je pri tomto deme v efektívnejšom využití GPU. DOM manipulácia a JS by mali byť približne rovnako rýchle ako gecko. Výrazne rýchlejšie je parsovanie a generovaie layoutu vďaka využitiu threadov (single thread nie je moc rozdielny od gecka). Dúfam, že to mozilla nezabije skôr než sa dostane do použiteľného stavu ako to robí v poslednej dobe so svojimi projektmi.
C is a programming language for turning low-level byte arrays into security advisories.
Z toho som bol zo začiatku nadšený a potom ma to prešlo.
Je pekné, že renderovanie bude memory safe, že layout bude safe ... Potiaľ je to super. Ideálne renderovacie jadro by podľa mňa nemuselo bežať v sandboxe ako webkit s každým tabom v samostatnom procese, ale mali by mu stačiť vlákna. Servo však bude multiprocesové rovnako ako webkit a preto sa trochu obávam dopadu na spotrebu pamäte.
Podstatná časť serva bude stále v C / C++ (hlavne javascript). Kvôli jit sa bude stále generovať natívny nebezpečný kód a stále to môže byť na úrovni javascriptu deravé ako ementál.
Nicméně na rozdíl od Blink/WebKit/Gecko je tu obrovská výhoda v tom, že Servo je psané v memory-safe jazyce. Měl by to být tedy implicitně mnohem bezpečnější web engine.Nó, paměťová bezpečnost Rustu je určitě hezká věc, ale zas takové implikace bych z toho nedělal. Jednak v tak velkém projektu, kde navíc jsou vazby na OpenGL a další low-level technologie, se zcela jistě neobejdou bez unsafe kódu. Další věc je, že ta paměťová bezpečnost má své meze - např. nebrání memory leakům. No a konečně bezpečnostní chyby zdaleka nejsou jen o bezpečném přístupu do paměti, že. Je ale pravda, že takovým těm klasickým chybám typu přetečení bufferu by to mělo v mnoha případech zabránit...
Jednak v tak velkém projektu, kde navíc jsou vazby na OpenGL a další low-level technologie, se zcela jistě neobejdou bez unsafe kódu.Navíc Rust má dost slabý typový systém – najde se tedy řada bezpečných konstrukcí, jejichž bezpečnost v typovém systému Rustu dokázat nepůjde (nebo to bude velmi náročné).
Působivý výkon
Tiskni
Sdílej: