Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Hlavný rozdiel vo výkone je pri tomto deme v efektívnejšom využití GPU. DOM manipulácia a JS by mali byť približne rovnako rýchle ako gecko. Výrazne rýchlejšie je parsovanie a generovaie layoutu vďaka využitiu threadov (single thread nie je moc rozdielny od gecka). Dúfam, že to mozilla nezabije skôr než sa dostane do použiteľného stavu ako to robí v poslednej dobe so svojimi projektmi.
C is a programming language for turning low-level byte arrays into security advisories.
Z toho som bol zo začiatku nadšený a potom ma to prešlo.
Je pekné, že renderovanie bude memory safe, že layout bude safe ... Potiaľ je to super. Ideálne renderovacie jadro by podľa mňa nemuselo bežať v sandboxe ako webkit s každým tabom v samostatnom procese, ale mali by mu stačiť vlákna. Servo však bude multiprocesové rovnako ako webkit a preto sa trochu obávam dopadu na spotrebu pamäte.
Podstatná časť serva bude stále v C / C++ (hlavne javascript). Kvôli jit sa bude stále generovať natívny nebezpečný kód a stále to môže byť na úrovni javascriptu deravé ako ementál.
Nicméně na rozdíl od Blink/WebKit/Gecko je tu obrovská výhoda v tom, že Servo je psané v memory-safe jazyce. Měl by to být tedy implicitně mnohem bezpečnější web engine.Nó, paměťová bezpečnost Rustu je určitě hezká věc, ale zas takové implikace bych z toho nedělal. Jednak v tak velkém projektu, kde navíc jsou vazby na OpenGL a další low-level technologie, se zcela jistě neobejdou bez unsafe kódu. Další věc je, že ta paměťová bezpečnost má své meze - např. nebrání memory leakům. No a konečně bezpečnostní chyby zdaleka nejsou jen o bezpečném přístupu do paměti, že. Je ale pravda, že takovým těm klasickým chybám typu přetečení bufferu by to mělo v mnoha případech zabránit...
Jednak v tak velkém projektu, kde navíc jsou vazby na OpenGL a další low-level technologie, se zcela jistě neobejdou bez unsafe kódu.Navíc Rust má dost slabý typový systém – najde se tedy řada bezpečných konstrukcí, jejichž bezpečnost v typovém systému Rustu dokázat nepůjde (nebo to bude velmi náročné).
Působivý výkon
Tiskni
Sdílej: