Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Je tam predsa spomenuté, že je to distribúcia, ktorá "prostě funguje", plus je tam odkaz na text, ktorý začína: "... Linux system that just works. Our mission is to provide a truely useful desktop system that is friendly for the novice user, as well as flexible for the power user."
Myslím, že ako poznávajúci znak to stačí :)
To, či to "just works" je len propaganda, alebo to tak skutočne je, je druhá vec a nikto z nás ju odskúšanú nemá, takže v tomto ohľade nikto z nás presne nevie, ako to naozaj je, aj keď pravdepodobnosť stojí na vašej strane :)
Téměř každé distro má nějaký poznávací znak: Gentoo/kompilace Arch/rychlost Ubuntu/komfort Slax/live Fedora/rpm atd atd.. Ale tohle distro není zajímavé absolutně ničím a imho s ničím novým nepřichází. Do koše s tím! ;)Co to je za kecy? Připomíná mi to dětskou hru, kde se kostičky různých tvarů vkládaly do dírek různých tvarů. Ovšem tam byla k jedné kostičce jedna dírka. Tady jsou kostičky jen jednoho tvaru, takže to prostě nejde. Jedné distribuci přiřadit "živost", druhé balíčkovací systém... Mě omyjí! Karel -- nohy. Pepa -- auto. Jirka -- velké plíce. Blah blah blah.
důležitější je, aby ta platforma, ten základ, byl u distribucí na stejné bázi -- na které se dohodneme. Stejné standardy atd. -- ne "jedno velké Linux"...Problem je, ze ani to neni -- tedy pokud tim nemyslis treba jen binarni kompatibilitu. Ja bych si pod timhle predstavil jednotny balickovaci system (klidne i se zavislostmi
Tiskni
Sdílej: