Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Vlády a jejich úřady mají možná i strach, že v uzavřeném OS může být na nátlak některých špionážních služeb, záměrně zapomenutá bezpečnostní díra.
Možná, není divu vzhledem k politice M$ a vztahu USA ke Kubě. Já se divím, že z téhož nemají strach vlády kdekoliv na světě. Ony vztahy M$ a EU taky nejsou úplně přátelské.
Co mi ale není jasné, proč zrovna další distro ... vzhledem k diskuzi dále, nejsem sám.
Mno, odkaz na článek mi nefunguje a ve zprávičce je uvedené, že Nova ja založená na Gentoo a co (jako uživatel Gentoo) vím, tak Gentoo != Ubuntu, jak tady hlásáte. Takže?
P.S.:Dělat deriváty Gentoo _není_ zas tak choré, protože Gentoo se k tomu docela hodí. A pokud jediné co s tím uděláte (a stejně nevím, jestli kdo potřebuje víc) je, že zkompilujete ty balíky se svými volbami, tak z toho kdykoliv uděláte zpět Gentoo. Jinak souhlas, nekonečné deriváty Debianu jsou _hnus_.
Vypadá to, že v tuto chvíli nelze zobrazit vůbec žádný článek na tom webu. Patrně mají nějaké problémy.Mno, odkaz na článek mi nefunguje
Proč se spojit a vytvořit opravdu silnou distribuci, když si můžeme honit triko s tím, že vymýšlíme novou, lepší a geniálnější vlastní distribuci založenou na vybrakování jiné, která stojí zase na vybrakování původní.Do toho, pojte se! Anebo jim to aspoň organizujte. Protože tohle zorganizovat je daleko těžší než založit distribuci vlastní. V oblasti linuxových distribucí prostě probíhá ukázková evoluce: přežije ten silnější (tj. ten, kdo chytne budoucí trendy).
Vývojáři debianu musí už mít svatozáře jako víko od popelnice, když tyhle komedie snášíNení to tak, že distribuce založené na Debianu vznikají proto, že pro nové směry, kterými se chtějí jejich tvůrci vybrat, není v Debianu místo a mezi vývojáři pochopení?
Do toho, pojte se! Anebo jim to aspoň organizujte. Protože tohle zorganizovat je daleko těžší než založit distribuci vlastní. V oblasti linuxových distribucí prostě probíhá ukázková evoluce: přežije ten silnější (tj. ten, kdo chytne budoucí trendy)- jseš si jistý že tohle je případ založení vlastní distribuce? opravdu? napsaní vlastní distribuce od základu?
Není to tak, že distribuce založené na Debianu vznikají proto, že pro nové směry, kterými se chtějí jejich tvůrci vybrat, není v Debianu místo a mezi vývojáři pochopení?je otázka jestli se jedná o jiný směr, nebo jen doplnění repositářů pro apt a nastavení jiného dafaultního wallpaperu. pro Moiru: proti licenci to není, ale dle mého názoru by bylo lepší jim nabídnout pomoct, něž se navzájem masírovat jaký jsme bozi, že máme vlastní distro (možná přeháním - neznám pozadí událostí)
- jseš si jistý že tohle je případ založení vlastní distribuce? opravdu? napsaní vlastní distribuce od základu?Co to znamená "napsání vlastní distribuce od základu"? A co by kterého idiota k takové naprosto zbytečné a k nezdaru odsouzené činnosti mohlo asi tak vést? To jako aby měl pocit, že si "všechno" napsal sám?
je otázka jestli se jedná o jiný směr, nebo jen doplnění repositářů pro apt a nastavení jiného dafaultního wallpaperu.Odpověď je, že jedná.
založit distribuci vlastníasi jsem špatně pochopil Tvoji větu, proto jsem se divil. Prostě mi to přijde jako zbytečné tříštění sil a zatím jsem neviděl důkaz, který by mi to vyvrátil. Podobný pocit mám z Auroxu, akorát, že ten brakuje Fedoru.
Vývojáři debianu musí už mít svatozáře jako víko od popelnice, když tyhle komedie snášíProc jako? Je to nejak proti licenci Debianu?
Ber to jako evoluci a technickou gradaci na základě míšení. Vznikají různé mutace a jednotlivé druhy se větví do dalších proudů. Nakonec zůstanou jenom ty nejsilnější/nejlepší/nejoblbenější distra :)To všetko beriem a je to dobré. Lenže pociťujem silnú potrebu vyhlásiť v tejto evolúcii dobu ľadovú, aby vyhynulo 95% distribúcií, 95% patch-setov do jadra, 95% balíčkovacích systémov, a hlavne 95% wannabe-enterprise pokusov.
Lenže pociťujem silnú potrebu vyhlásiť v tejto evolúcii dobu ľadovú, aby vyhynulo 95% distribúcií, 95% patch-setov do jadra, 95% balíčkovacích systémov, a hlavne 95% wannabe-enterprise pokusov.Vyhlašte, vždyť vám nikdo nebrání. Anebo najděte nějaký ten orgán, který by to vyhlásit mohl. Lidi se o to budou stejně čerta starýho starat
Tiskni
Sdílej: