Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Most Linux distributions do a respectable job at automated security patch management. Many are opt-in, however, and the interface varies from one distribution to the next, making it a bit less easy to do things properly for a typical end-user.To se může třeba tým SUSE nebo Mandrivy či jiné opečovávané distribuce přetrhnout ve snaze "do a respectable job at automated security patch management", všechno marno. Přijde autor a shrne velkomyslně jejich "respectable job" s každou dostupnou distribucí a udělá průměr (a Linuxu jako "značce" medvědí službu). Nahraďme si výraz "most Linux distributions" stejně korektním "most operating systems based on Linux" a absurdita výtky vynikne úplně... jako by "a typical end-user" používal běžně 5 distribucí vedle sebe jako "jeden Linux", pokoušeje se kombinovat jejich správu, a nikoliv většinou jeden konkrétní operační systém s vlastním návodem i systémem správy (neřkuli ještě se specifickou firemní či komunitní podporou, když už je řeč o srovnávání s Windows, produktem jedné jediné firmy). BTW autor stejně dojde k závěru, že Apple's OS X rulezz, takže co
Z meho pohledu uz to, ze Windows nepotrebuji stahnout cely balik softwaru pri patchovani, ale stahuji jen zmenene veci je dostatecne na to, abych se za autorovo tvrzeni postavil.
A v čem je ten rozdíl? Chcete snad tvrdit, že v Linuxu tohle možné není?
Například SuSE používá delta RPM, zcela určitě 9.3 a novější, pokud mne paměť neklame, bude to tak od 9.1 nebo 9.0. I starší verze pro update používaly patch RPM, ale tam není úspora tak výrazná. Pravděpodobně budou i další.
Jediný problém, o kterém vím, je v tom, že použití delta RPM zpomalí vlastní provedení aktualizace. Při stahování přes relativně pomalé připojení to samozřejmě stojí za to, máte-li ovšem repository na 100 Mb/s ethernetu, je vhodnější delty nepoužívat.
Možné to je určitě a nedávno jsem nad tím taky přemýšlel. Má to nějaká distribuce vůbec implementované? Přijde mi fakt úchylný stahovat 100megovou aktualizaci OO.org, když se změní verze o jednu setinu :-/. Nebo to přináší jiné problémy?Má. Otázka je, nakolik je to v dnešní době čím dál rychlejších a kvalitnějších připojení k Internetu priorita. Nějakou dobu jsem to používal, ale občas vypadly patřičné servery a pak to bylo naopak pomalejší (protože po několika marných pokusech se stáhl stejně celý balíček). Když se změní verze o setinu, tak buď upgradovat nemusíte, protože vám ty změny nestojí za to, anebo vám za to stojí, a v tom případě si klidně stáhnu i 100M. Tím spíše, že změn bývá obvykle víc než jen několik patchů. Nezapomínejte, že jste přehodil z vlastního operačního systému téma na aplikace třetích stran: kromě toho, že OpenOffice vám neopatchuje ani Microsoft
Tiskni
Sdílej: