abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.6. 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    24.6. 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    24.6. 12:00 | Nová verze

    Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    23.6. 21:00 | IT novinky

    Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1990 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník



    Vložit další komentář
    4.6.2007 18:27 Marex
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Emacs 22 je na světě
    zajimalo by me, kdy uz bude emacs obsahovat i kernel aby se dal pouzivat i jako operacni system :-B ono poustet si operacni system v operacnim systemu je uz trochu psycho ;-)
    Marek Bernát avatar 4.6.2007 19:25 Marek Bernát | skóre: 17 | blog: Arcadia
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Emacs 22 je na světě
    Veľa ľudí si spúšťa windows v linuxe. To už radšej ten emacs :-)
    physics.stackexchange.com -- Q&A stránky o fyzike v štýle StackOverflow.
    kouzer avatar 4.6.2007 18:47 kouzer | skóre: 11 | Mladá Boleslav
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Emacs 22 je na světě
    Musím říct, že jsem četl tutorial Emacsu a dál jsem se nedostal, ale určitě je o co stát. Ale zatím používám stále vim. Pokud se nepletu, tak třeba Linus používá pico emacs.
    Linux user #448944.
    Václav 4.6.2007 18:54 Václav "Darm" Novák | skóre: 26 | blog: Darmovy_kecy | Bechyně / Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Emacs 22 je na světě
    Linus používá pokud vím microemacs nebo jak se to jmenuje :)
    Cross my heart and hope to fly, stick a cupcake in my eye!
    kouzer avatar 4.6.2007 19:09 kouzer | skóre: 11 | Mladá Boleslav
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Emacs 22 je na světě
    Já věděl, že je to něco jako malý... pico, micro nebo tak něco. :-D
    Linux user #448944.
    Marek Bernát avatar 4.6.2007 19:24 Marek Bernát | skóre: 17 | blog: Arcadia
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Emacs 22 je na světě
    Presne tak sa to volá a nedá sa to ani skompilovať. Aspoň naposledy sa nedalo, keď som skúšal a už sa tuším niekoľko rokov nevyvíja :-)
    physics.stackexchange.com -- Q&A stránky o fyzike v štýle StackOverflow.
    kouzer avatar 4.6.2007 19:54 kouzer | skóre: 11 | Mladá Boleslav
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Emacs 22 je na světě
    Když už se to nevyvijí, tak proč to Linus používá? :-) V čem je to vůbec odlišné od normálního Emacsu? V čem jsou výhody?
    Linux user #448944.
    Marek Bernát avatar 4.6.2007 20:04 Marek Bernát | skóre: 17 | blog: Arcadia
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Emacs 22 je na světě
    To by som aj ja rád vedel. Ale čítal som, že on si ho upravil k obrazu svojmu, takže sa to na ten pôvodný (neskompilovateľný) asi aj tak nepodobá. Každopádne, mohol by zverejniť zdrojáky :-/

    Inak, zaujímavá tabuľka:
     Respondent Editor Compiler    Debugger     IDE    Background   
                                                                    
     Jonathan   Emacs    gcc         gdb       Emacs  GNOME Control 
     Blanford                                            Center     
                                                                    
     Jay Cox    XEmacs   Pro       gdb, dbx    XEmacs     GIMP      
                        C/C++,                                      
                        egcs,                                       
                         gcc                                        
                                                                    
     Kurt        vim     egcs        gdb        None       KDE      
     Granroth                                                       
                                                                    
     Carsten     jed     gcc         None       None  Enlightenment 
     Haitzler                                                       
                                                                    
     Andi         vi     gcc         gdb       XEmacs      PHP      
     Gutmans                                                        
                                                                    
     Eric       Emacs    gcc         gdb       Emacs    Fetchmail   
     S. Raymond                                                     
                                                                    
     Linus      Micro    gcc         None       None      Linux     
     Torvalds   Emacs                                               
                                                                    
     Marius     Emacs    gcc         gdb       Emacs    Guile+GTk   
     Vollmer                                                        
                                                                    
     Alan Cox    None    gcc    GNOME-terminal  None  Linux kernel  
                                   windows                          
    Alan Cox nepoužíva editor. Pekné, pekné :-D
    physics.stackexchange.com -- Q&A stránky o fyzike v štýle StackOverflow.
    kouzer avatar 4.6.2007 20:22 kouzer | skóre: 11 | Mladá Boleslav
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Emacs 22 je na světě
    To jsou mi věci.. Ono když si to člověk upraví k obrazu svému, tak jde asi používat všecko.. :-D Ale jsou to zajímavé informace.
    Linux user #448944.
    4.6.2007 21:23 disorder | blog: weblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Emacs 22 je na světě
    no, v podstate tam je len emacs, jed a vi. takze sa neda pouzivat vsetko :P
    Marek Bernát avatar 4.6.2007 21:54 Marek Bernát | skóre: 17 | blog: Arcadia
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Emacs 22 je na světě
    A ten jed je ešte k tomu štatistická chyba :-)
    physics.stackexchange.com -- Q&A stránky o fyzike v štýle StackOverflow.
    4.6.2007 23:17 disorder | blog: weblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Emacs 22 je na světě
    ale nie, podla wiki: Jed's Emacs mode is universally respected as one of the most faithful emulations available.

    mne dobre sluzi pod rootom...
    Marek Bernát avatar 5.6.2007 00:33 Marek Bernát | skóre: 17 | blog: Arcadia
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Emacs 22 je na světě
    [citation needed] :-)

    Ale budem tomu veriť a idem si ho vyskúšať.
    physics.stackexchange.com -- Q&A stránky o fyzike v štýle StackOverflow.
    Marek Bernát avatar 5.6.2007 00:57 Marek Bernát | skóre: 17 | blog: Arcadia
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Emacs 22 je na světě
    Hm, tak som si dal 20 minútové intro a veľmi ma nenadchol. Je síce trochu kompatibilný s emacsom, ale má ďaleko menšiu funkcionalitu (as was to be expected). Nevidím dôvod, používať jed namiesto emacsu. Ledaže by vadilo, že emacs je veľký. Ale potom sa ponúka kopa miniklonov emacsu; napríklad môj obľúbený zile.
    physics.stackexchange.com -- Q&A stránky o fyzike v štýle StackOverflow.
    5.6.2007 09:46 Jiří Lisický | skóre: 31 | blog: JIL_blog | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Emacs 22 je na světě
    jed je menší a místo lispu používá slang, což je jazyk podobný C - to může být pro někoho výhodou
    Marek Bernát avatar 5.6.2007 09:55 Marek Bernát | skóre: 17 | blog: Arcadia
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Emacs 22 je na světě
    Veľkosť som už zmienil, stačí používať emacs miniklony, ktoré sú ešte o dosť menšie ako jed :-)

    A ten slang… Konfigurácia editoru sa aj tak redukuje na pár najpoužívanejších príkazov ako nastavenie klávesových skratiek, takže človek z toho jazyka pod editorom aj tak veľa nevidí. Ak teda nechce ísť veľmi do hľbky. Potom by ten emacs lisp mohol niekomu vadiť. Takže dajme tomu, že pre niekoho s odporom k lispu je jed vhodnejší :-)
    physics.stackexchange.com -- Q&A stránky o fyzike v štýle StackOverflow.
    5.6.2007 14:56 Kyosuke | skóre: 28 | blog: nalady_v_modre
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Emacs 22 je na světě
    Takže dajme tomu, že pre niekoho s odporom k lispu je jed vhodnejší :-)
    Ano, takovému bych nějaký pěkný naordinoval. :-)
    6.6.2007 13:55 m0rph
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Emacs 22 je na světě
    Osobne me prekvapilo, ze se jed nikdy moc neuchytil... pred 10-12 lety to byl jediny editor, co na konzoli umel barvicky, na 486/8MB na rozdil od Emacsu startoval svizne a C-like programovaci jazyk se mi taky libil. Dneska uz je to samozrejme jedno, takze pouzivam Emacs.
    5.6.2007 15:07 disorder | blog: weblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Emacs 22 je na světě
    hm, pekny je ten zile. vyznas sa v tych miniklonoch? ze by si este nejake osvedcene poradil :)
    4.6.2007 20:26 Peter Lehotsky | skóre: 26 | Prague
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Emacs 22 je na světě
    Cox je opravdovy hacker: echo "co" >> kam :-))
    freshmouse avatar 4.6.2007 20:30 freshmouse | skóre: 42 | blog: Bruno Banány
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Emacs 22 je na světě
    :-D
    Václav 4.6.2007 20:30 Václav "Darm" Novák | skóre: 26 | blog: Darmovy_kecy | Bechyně / Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Emacs 22 je na světě
    ten přece používá

    cat > soubor.c

    :D
    Cross my heart and hope to fly, stick a cupcake in my eye!
    ava avatar 5.6.2007 07:27 ava | skóre: 10
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Emacs 22 je na světě
    Myslels's

    cat > soubor.c
    ^D

    cheche :)

    Press any key to continue, or any other key to cancel
    Marek Bernát avatar 5.6.2007 08:04 Marek Bernát | skóre: 17 | blog: Arcadia
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Emacs 22 je na světě
    Na to existuje jednoduchší príkaz touch soubor.c. Takže nie, nemyslel ;-)
    physics.stackexchange.com -- Q&A stránky o fyzike v štýle StackOverflow.
    5.6.2007 08:42 Michal Kubeček | skóre: 71 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Emacs 22 je na světě
    Jen pokud neexistuje. Jinak např. 'echo -n > soubor.c'
    Marek Bernát avatar 5.6.2007 08:58 Marek Bernát | skóre: 17 | blog: Arcadia
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Emacs 22 je na světě
    Hm, tak zisťujem, že som doteraz ešte nikdy nenapísal man touch a vôbec som nevedel, na čo je dobrý :-)
    physics.stackexchange.com -- Q&A stránky o fyzike v štýle StackOverflow.
    5.6.2007 15:09 disorder | blog: weblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Emacs 22 je na světě
    heh :) ja som to ale spociatku tiez nevedel. zlaty man :D
    5.6.2007 15:15 Kyosuke | skóre: 28 | blog: nalady_v_modre
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Emacs 22 je na světě
    Man touch není špatný, ale Emacs mi nabízí woman touch a to je ještě lepší. ;-)
    Marek Bernát avatar 10.6.2007 12:30 Marek Bernát | skóre: 17 | blog: Arcadia
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Emacs 22 je na světě
    :-D
    physics.stackexchange.com -- Q&A stránky o fyzike v štýle StackOverflow.
    5.6.2007 15:30 juice | blog: dzusoviny
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Emacs 22 je na světě
    a nestačilo by '> soubor.c' ? :-)
    4.6.2007 19:44 Dunric | skóre: 21
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Emacs 22 je na světě
    Zkoušel někdo jestli na tom běží SLIME ?
    In the garden sleeps a messenger ·
    4.6.2007 21:24 disorder | blog: weblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Emacs 22 je na světě
    preco by nebezal? ved to je emacs :) v snapshote mi siel
    5.6.2007 00:20 kreten | skóre: 10 | blog: SUXLINUX
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Emacs 22 je na světě
    až bude EMACS naprogramen v QT toolkitu tak se na to možná mrknu. :-)))
    5.6.2007 15:00 Kyosuke | skóre: 28 | blog: nalady_v_modre
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Emacs 22 je na světě
    Někoho by mohlo zajímat i to, že Emacs 22 obsahuje i tutorial v Esperantu, zatímco jiné operační systémy dokumentaci v Esperantu povětšinou nenabízejí. :-D
    5.6.2007 19:41 Jirka | skóre: 36
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Emacs 22 je na světě
    Esperanto je k ničemu. Ale taková klingonština ... :-) Tu mi zatím nabízí jen Google. ;-)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.