Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »Ja v tom jeste porad nevidim tu spatnost ;)Proc Novell uzavrel patentovou dohodu, i kdyz nevi, jake patenty porusil (dost neobvykle i ve Statech)? Nebo to snad vi? Proc tajil pred zakazniky, ze se patentova dohoda netyka veci jako je OOoooo ci Samba? Takze co vlastne ziskali zakaznici Novellu krome pocitu, ze plati MS vypalne? Pocit, ze podporuji Microsofti FUD?
Získali jistotu, že je MS nebude žalovat kvůli nasazení SUSE. A není zde podstatné jestli by měl MS šanci v takovém soudním sporu uspět, protože soudní spor je nepříjemný sám o sobě, nezávisle na tom jaký je očekávaný výsledek takového sporu.
Co z toho měl samotný Novell snad nemusím připomínat. Měl z toho finanční zisk, je tady snad někdo kdo si myslí, že MS by platil za ochranu proti Novellím patentům i kdyby stejně neučinil Novell?
Jinak mi to osobně připadá jako svatá válka proti všem kdo uzavřeli patentovou dohodu s MS. Je to čistě věc těch firem, pokud si myslí, že jim to přinese větši počet zákazníků, nebo spokojenější zákazníky, tak jim v tom nebraňme a nijak je za to nehaňme, je to čistě věc managementu (a akcionářů/vlastníků) těchto firem.
Co se tyce plateb za patenty, dle uverejnenych informaci bude cvakat vice Novell nez MS.O tom, že MS bude platiti více než MS jsem četl někde tady na ábíčku a myslím, že to psal někdo z důvěryhodných lidí, takže jsem neměl potřebu to tvrzení ověřovat.
Chapu, ze pro vas nejsem duveryhodna osobaTo jsem neřekl, nevím proč je mi to podsouváno.
Na druhou stranu, porad nechapu, co vsichni s temi dohodami mate - ma to na vas jakykoliv primy vliv?Nemusím být přímým cílem nějaké špatnosti, abych proti ní mohl protestovat.
No snad MS (tj. pan Shuttleworth) nezradí.Ted nejak nepobiram?!
Tiskni
Sdílej: