Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
cx88
jako nultou zvukovou kartu a onboard VIA ignoruje. Vše lze dořešit ručně, ale to již nemá tu eleganci a rozhodně to nezvládne začátečník. A pokud se to ručně dořeší, uživatel již nesmí spouštět YaST modul pro zvukovou kartu, jinak se konfigurace opět rozhodí./etc/fstab
maxcpus=0
, z bugzilly), a dodnes se mi nepodařilo vyřešit vypínání, které zamrzne na hlášce The system will be halted immediately.
. To jsem ale upřímně ani moc neřešil, protože 10.2 používám opravdu jen občas.
To nebude problém, protože limity pro downstream a upstream mám na sobě nezávislé a většinu času se k nim rychlosti ani neblíží. Ty rychlosti kolísají v podstatě od nuly do maxima (přibližně 110 KB/s down, 55 KB/s up), ale většinou jsou blíž té nule. Průměr od začátku stahování (v pátek kolem třetí odpoledne (s přestávkou 14 a půl hodiny)) je 15.2 KB/s down a 25.7 KB/s up.
Vzhledem k tomu, že za ty zbývající dva dny (konec odhaduji v úterý kolem poledne a ve čtvrtek už má vyjít Beta 1) stejně nebudu mít čas něco zkoušet, nechávám to doběhnout spíš proto, že je mi líto po tolika hodinách všechno zahodit, a abych u Beta 1 nemusel stahovat celou image.
Mňo, osobně počkám až bude k dispozici Stable verze. Pak vyzkúšám OpenSUSE 10.2 je moc povedená, jen trochu zamrzí to hafo reozitářů, které člověk musí naházet do YaSTu/Smartu, aby to umělo všechno, co potřebuju dát k dispozici na stanice...
Pravděpodobně jsem se špatně vyjádřil. Netvrdím, že to nejde. Jen jsem zvyklý na debianí debmirror
, který pustím na nejbližší server s repozitáři (který povoluje zrcadlení) a mám na lokálním serveru v síti všechno co potřebuju k životu. U OpenSUSE jsem nenarazil na podobný udělátor, čímž nechci říct, že neexistuje, jen jsem nic podbného debmirroru
nenašel. Pokud víte, jak provozovat podobný systém na OpenSUSE, rád se nechám poučit, protože jinak se mi OpenSUSE jeví jako sympatická distribuce.
Tiskni
Sdílej: