Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »cx88
jako nultou zvukovou kartu a onboard VIA ignoruje. Vše lze dořešit ručně, ale to již nemá tu eleganci a rozhodně to nezvládne začátečník. A pokud se to ručně dořeší, uživatel již nesmí spouštět YaST modul pro zvukovou kartu, jinak se konfigurace opět rozhodí./etc/fstab
maxcpus=0
, z bugzilly), a dodnes se mi nepodařilo vyřešit vypínání, které zamrzne na hlášce The system will be halted immediately.
. To jsem ale upřímně ani moc neřešil, protože 10.2 používám opravdu jen občas.
To nebude problém, protože limity pro downstream a upstream mám na sobě nezávislé a většinu času se k nim rychlosti ani neblíží. Ty rychlosti kolísají v podstatě od nuly do maxima (přibližně 110 KB/s down, 55 KB/s up), ale většinou jsou blíž té nule. Průměr od začátku stahování (v pátek kolem třetí odpoledne (s přestávkou 14 a půl hodiny)) je 15.2 KB/s down a 25.7 KB/s up.
Vzhledem k tomu, že za ty zbývající dva dny (konec odhaduji v úterý kolem poledne a ve čtvrtek už má vyjít Beta 1) stejně nebudu mít čas něco zkoušet, nechávám to doběhnout spíš proto, že je mi líto po tolika hodinách všechno zahodit, a abych u Beta 1 nemusel stahovat celou image.
Mňo, osobně počkám až bude k dispozici Stable verze. Pak vyzkúšám OpenSUSE 10.2 je moc povedená, jen trochu zamrzí to hafo reozitářů, které člověk musí naházet do YaSTu/Smartu, aby to umělo všechno, co potřebuju dát k dispozici na stanice...
Pravděpodobně jsem se špatně vyjádřil. Netvrdím, že to nejde. Jen jsem zvyklý na debianí debmirror
, který pustím na nejbližší server s repozitáři (který povoluje zrcadlení) a mám na lokálním serveru v síti všechno co potřebuju k životu. U OpenSUSE jsem nenarazil na podobný udělátor, čímž nechci říct, že neexistuje, jen jsem nic podbného debmirroru
nenašel. Pokud víte, jak provozovat podobný systém na OpenSUSE, rád se nechám poučit, protože jinak se mi OpenSUSE jeví jako sympatická distribuce.
Tiskni
Sdílej: