Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
-noxv
shodi Xserver, ale vzhldeem k tomu, ze ji temer nepouzivam (TVTime je mnohem lepsi), mne to nijak netrapi.
To uz jsem udelal pred rokem - uz tehdy byly opensource ovladace pro mou grafiku (Radeon9600, tj. chip rv350) v natolik pouzitelnem stavu, ze se daly bez problemu pouzivat (a hlavne - nepadali jako ty binarni).hm, nápodobně, jenom mi nejede supertuxkart, hází černou obrazovku, a nevím, čím to ... a nějak nemám energii to řešit
jedná se o mikrokód, který je prováděn procesorem grafické karty.A je tohle nejak relevantni z hlediska autorskeho prava a licence GPL? Podle me ne. Cely vysledek (prelozeny ovladac obsahujici mikrokod v nejake datove polozce) je proste jedno dilo, pro ktere nejsou zverejnene cele zdrojaky, ale jen zdrojaky vetsi casti.
To je velice nebezpečná cesta, na kterou se teď pouštíte. Nakonec byste mohl dojít k tomu, že nebude možné napsat GPL aplikaci pro flashnutí BIOSu nebo firmware jakéhokoli zařízení. Nebo (viz příspěvek gravitona níže) že nebude možné šířit dokumentaci k GPL projektům v PDF nebo jiném podobném formátu. Nebylo by možné napsat GPL emulátor např. Spectra, protože image ROM určitě není šiřitelná pod GPL. A tak by se dalo pokračovat…
A to jsem si naivně myslel, že nic hloupějšího než Affero GPL (nebo jak se to jmenuje) už nikdo vymyslet nedokáže…
Nakonec byste mohl dojít k tomu, že nebude možné napsat GPL aplikaci pro flashnutí BIOSu nebo firmware jakéhokoli zařízení.Myslim, ze je zde jasny rozdil, zda je dany firmware nezavisly nebo ne. Pokud se jedna o program pro flashovani BIOSu, tak jednak dany BIOS bude samostatny nezavisly soubor a zakompilovany do flashovatka a jednak takove flashovatko pracuje s firmwarem jako s daty - nakopiruje ho do flashky a tim prace skoncila.
Nebo (viz příspěvek gravitona níže) že nebude možné šířit dokumentaci k GPL projektům v PDF nebo jiném podobném formátu.Jednak dokumentace a program jsou samostatna dila, tudiz i ke GPL projektu muze byt neGPL dokumentace. Ale pokud je dokumentace pod GPL, tak se k PDF verzi musi sirit i jeji zdrojaky,
Nebylo by možné napsat GPL emulátor např. Spectra, protože image ROM určitě není šiřitelná pod GPL.Proto take emulatory Spectra a jinych pocitacu maji typicky zcela oddeleny image ROM od hlavniho programu. Nehlede na to, ze emulator Spectra muze bezet prakticky s jakoukoliv ROM obsahujici Z80 instrukce a tedy kod emulatoru nezavisi na konkretni ROM. Vsechny tyto priklady jsou priklady toho, kdy je dany binarni objekt jasne oddelen od GPL programu. Nevim presne, jaka je situace u onoho mikrokodu pro ATI, ale chtel jsem upozornit na to, ze nejde o to, zda jde o kod pro CPU nebo mikrokod, ale o logickou oddelenost danych (autorskych) del a jde tedy o nezavisla dila a ne o jedno dilo, technicky oddelene do ruznych casti. Je zde nekolik otazek: 1) je to oddelene fyzicky (samostatny soubor natahovany firmware-loaderem), nebo to je primou soucasni vysledne binarky (ulozeno v datovych polozkach)? 2) zavisi GPL kod na konkretnim obsahu daneho firmware, nebo ne? Tve priklady (flashovatko, emulator) pro obe tyto otazky ukazovaly na oddeleni. U daneho mikrokodu si ani jednou z odpovedi nejsem jist.
Skvělé! Výborný nápad jak obejít GPL! Udělám z kusu strojového kódu data a budu po ptákách. Co na tom, že data nahraju a spustím v adresovém prostoru procesu.Neco takoveho snad muj komentar naznacuje?
Takže veškerá PDF dokumentace k GPL projektům musí být doplněna o původní zdroják?Jak jsem psal vyse - ne veskera dokumentace k GPL projektum, ale dokumentace, ktera je sama o sobe pod GPL.
Tiskni
Sdílej: