Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »a ze zpravicky to vyzniva spis tak ze to trvalo 200dni, o jedne noci neni ani zminka...Ono by stačilo nebýt líný a přečíst si ten článek, na který zprávička odkazuje. Napsal to skutečně jediný vývojář během jediného rána.
1. Výborna podpora R200 je tady velmi dlouho. Sam jsem vlastnil do vanoc Radeon rady R200. Ale dnes ja nam to na novych PC asi tak k cemu?A to se mají všechny ovladače pro starší hardware vyhodit, nebo co tím chtěl básník říct?
Klicova otazka je, kdy bude funkcni 3D akcelerace R500/R600 alespon na urovni binarnich driveru nVidie?Rozhodně řádově dřív než bude nouveau na úrovni binárních driverů nvidie.
3. Na me R500 karte jsem si nevsiml nejakeho zlepseni za poslednich par mesicu. Spise zhorseni, napriklad pri prehravani videa.Já v práci taky nepozoruju žádné zlepšení, protože mi to chodilo vždycky korektně fps nehoním. Nicméně lidi reporotvali obecné zvýšení výkonu a ostranění mnohých vleklých chyb, co se u nich projevovaly.
ad 1. Toto nikde netvrdím. Pouze konstatuji, že podpora staršího HW není zrovna oblastí, ve které by potřeboval Linux přidat. Tou je spíše podpora noveho HW.Nesmysl. Většina uživatelů linuxu nejsou gamesníci, co mění grafiky jako ponožky, ale jede spíš na starším hardware, který potřebují mít bezvadně podporovaný. Kašlat na to je cesta do pekla. A hlavně nezapomínejte na to, že ty grafiky mají hafo sdíleného kódu, takže je logické, že se nejdřív pročišťují a konsolidují stávající ovladače a teprve postupně se na to bude nabalovat další funkcionalita nových čipů.
ad2. Za tohoto stavu ano, ovšem pokud to bude za 5 let vs. za 10 let, pak jsou to obe reseni temer ekvivalentni, protoze se bude jednat o obstarozni HW.A proč pořád operujete nějakými 5 nebo 10 lety? Kde ta čísla berete? Plná podpora všech stávajících čipsetů je spíš otázka měsíců. Specifikace pro 3D podporu jsou venku sotva pár týdnů.
Ovsem nVidia ma dnes funkci binarni driver. ATI ikoliv, minimalne j to funkcnost spekulativni.To je pořád ten dokola opakovaný FUD, neustále rozdmýchavaný majiteli nVidií.
Operační systém Windows XP je nejuniverzálnější OS ze všech OS.Linux kernel portability and supported architectures - a co Windows? Jenom x86!
Souhlasím s tím, že bez binárních ovladačů se člověk, kterej nechce být svazovanej nějakou ideologií (třeba používáním totálně svobodného hardwarem a ovladačů), neobejde. Resp. obešel by se, kdyby daly firmy open source světu specifikace. Ty už v případě AMD, bývalé ATI, zveřejňovány jsou, zezačátku budou krůčky samozřejmě složité a pomalé, ale jak se to rozjede, budou uživatelé nVidie valit bulvy (mezi ně se počítám i já).
Paraaaada, takze po 200 dnech uz funguje glxgearsFUD. Nikdo na tom nedělal 200 dnů, ale jedno ráno.
na jedne karte s R500 (jen si dovolim jemne pripomenout, ze karty zalozene na tomto chipu jsou vybehove).No a? To znamená, že by se neměly podporovat a všechny majitele nutit k upgrade? Na trhu jsou pořád ještě i karty založené na R200, BTW.
Mysli si jeste nekdo, ze ta prace je z praktickeho hlediska k nicemu, nebo maji ruzove bryle vsichni?Ano, samozřejmě, že je to k něčemu. Je potřeba, aby byly kompletně podporované všechny karty od mach64 po R6xx out of the box a na všech platformách.
Tiskni
Sdílej: