V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
Ale Reiser4 je podle mne … a duvody, proc zatim neni v jadre, jsou spise "politicke" nez programorske.
O tomhle se tu nedávno diskutovalo a výsledkem bylo zjištění, že ty řeči o politice pocházejí vesměs od lidí, kteří se příliš nesnažili zjistit, jaké jsou skutečné důvody (neopravené chyby, nikdo, kdo by je byl ochoten opravit, a nikdo, kdo by to dál spravoval).
Well as I remember akpm and hch both said that these "plugins" are just a way of modular programing, and not layering violation, but I just can't find those mails now, there were a lot of them.a
Found it :) akpm: "The plugins appear to be wildly misnamed - they're just an internal abstraction layer which permits later feature additions to be added in a clean and safe manner. Certainly not worth all this fuss." http://marc.info/?l=linux-kernel&m=115442117418736&w=2 hch: "That because the real plugins are long gone. It's just that neither the complainers nor the fanboys in this thread ever read the code or generally had any clue of their own." http://marc.info/?l=linux-kernel&m=115443267908751&w=2
Právě - mám pocit, že Theodore T'so je jeden z těch, který kolem reiser4 kecá, ale kód nečte (já taky kecám, kód nečtu, ale zase šířím s jistotou jen reálná fakta zjištěná každodenním použitím...). To, že pluginy tím způsobem, který popsal, použitelné nebudou, se vědělo už delší dobu (snad nekecám). A to, že by btrfs byl náhradou (nebo že by byl vůbec podobný) reiser4 je taky vtipné - pokud vím, tak mají společné extents, reiser4 má ale navíc tails, cryptcompress a "plugin" (nebo jak tomu správně říkat) architekturu, která umožňuje přesně ten filesystem vyladit. Reiser4 tu byl před ZFS a vůbec se nezaměřuje na konkurování ZFS, zatímco Btrfs má copy-on-write a snapshoty a další funkce, která reiser4 nemá, prostě aby mohl konkurovat Btrfs. (Pokud kdekoliv v textu kecám, prosím opravte mě a promiňte mi to :D)
Asi jediná pozitivní věc je, že ten mailinglist je ještě pořád nějak aktivní a Edward Šiškin na tom dělá a s vývojáři jádra si myslím rozumí lépe, než Hans. Ale stejně mě lehce točí, jak se do jádra snadno dostávají všelijaké filesystemy (ext4 byl v jádře dlouho předtím, než ho vůbec začínali vážně doporučovat, btrfs je tam také už nějakou dobu) i když mají chyby nebo jsou ještě ve vývoji, ale reiser4 tam není, protože se někdo s vývojáři nebavil přesně podle jejich gusta a od té doby ten filesystem nemají rádi. Neříkám, že nemá chyby, ale Linus je většinou dost velký pragmatik, že věci, které mají něco do sebe, začleňuje docela ochotně. A reiser4 pořád dokazuje, že je z nejrychlejších a nejefektivnějších filesystémů, co jsou dostupné. Ale asi budu ještě chvíli patchovat...
Věřím, že žertujete, tak jsem to samozřejmě nemyslel. Jde mi spíš o to, že kdyby šlo vážně jen o kvalitu kódu, tak by (při porovnání s jinými fs) už reiser4 v jádře být měl, ale kvůli tomu, že s nimi Hans nekomunikoval hezky a poslušně, tak to tam ještě není. Nevím, jestli to už bylo ready pro zařazení když kolem toho byly ty velké bouře (2.6.12 nebo tak nějak), ale teď už to tam být mohlo. Nemyslím se, že by cokoliv, co se kolem reiser4 dělo, mělo něco společného s tím, co Hans udělal.
Reiser4 je taky psaný od nuly. Navíc proti Btrfs nic nemám, jen mi vadí, že Theodore T'so ho srovnává s Reiser4 (jsou to jiné fs, mají jiné cíle, jiné výhody a nevýhody a AFAIK nic-moc společného) a má kecy jako "když vyhodíte pluginy, třeba to vezmem" (což je IMHO docela absurdní). Nemám z toho pocit, že by byl vůči reiser4 zrovna nezaujatý...
mkfs.reiser4 -o create=ccreg40,compress=lzo1 (nebo gzip1)
Předpokládám, že je tam nějaká heuristika, co se týče obsahu souborů, takže se nekomprimuje již zkomprimované - ale to jsem netestoval, protože to mám právě na systém, kde je komprimovaných souborů málo. Pro mě je momentálně důležité, že jsem získal volné místo bez ztráty rychlosti Ano, taková heuristika by tam měla být (četl jsem to), ale také netestoval. Každopádně to funguje dobře ;)
Tiskni
Sdílej: