abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 03:33 | Bezpečnostní upozornění

    V dokumentově orientované databázi MongoDB byla nalezena a v upstreamu již opravena kritická bezpečností chyba CVE-2025-14847 aneb MongoBleed.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:11 | IT novinky

    Při úklidu na Utažské univerzitě se ve skladovacích prostorách náhodou podařilo nalézt magnetickou pásku s kopií Unixu V4. Páska byla zaslána do počítačového muzea, kde se z pásky úspěšně podařilo extrahovat data a Unix spustit. Je to patrně jediný známý dochovaný exemplář tohoto 52 let starého Unixu, prvního vůbec programovaného v jazyce C.

    🇨🇽 | Komentářů: 0
    včera 15:55 | Komunita

    FFmpeg nechal kvůli porušení autorských práv odstranit z GitHubu jeden z repozitářů patřících čínské technologické firmě Rockchip. Důvodem bylo porušení LGPL ze strany Rockchipu. Rockchip byl FFmpegem na porušování LGPL upozorněn již téměř před dvěma roky.

    🇨🇽 | Komentářů: 5
    včera 15:44 | Zajímavý software

    K dispozici je nový CLI nástroj witr sloužící k analýze běžících procesů. Název je zkratkou slov why-is-this-running, 'proč tohle běží'. Klade si za cíl v 'jediném, lidsky čitelném, výstupu vysvětlit odkud daný spuštěný proces pochází, jak byl spuštěn a jaký řetězec systémů je zodpovědný za to, že tento proces právě teď běží'. Witr je napsán v jazyce Go.

    🇨🇽 | Komentářů: 0
    včera 15:33 | Zajímavý software

    Yazi je správce souborů běžící v terminálu. Napsán je v programovacím jazyce Rust. Podporuje asynchronní I/O operace. Vydán byl v nové verzi 25.12.29. Instalovat jej lze také ze Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.12. 18:44 | Komunita

    Od soboty do úterý probíhá v Hamburku konference 39C3 (Chaos Communication Congress) věnovaná také počítačové bezpečnosti nebo hardwaru. Program (jiná verze) slibuje řadu zajímavých přednášek. Streamy a záznamy budou k dispozici na media.ccc.de.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.12. 13:22 | Zajímavý software

    Byl představen nový Xserver Phoenix, kompletně od nuly vyvíjený v programovacím jazyce Zig. Projekt Phoenix si klade za cíl být moderní alternativou k X.Org serveru.

    🇨🇽 | Komentářů: 7
    26.12. 13:11 | Nová verze

    XLibre Xserver byl 21. prosince vydán ve verzi 25.1.0, 'winter solstice release'. Od založení tohoto forku X.Org serveru se jedná o vůbec první novou minor verzi (inkrementovalo se to druhé číslo v číselném kódu verze).

    🇨🇽 | Komentářů: 0
    26.12. 03:33 | Nová verze

    Wayback byl vydán ve verzi 0.3. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.12. 14:44 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0.0 programovacího jazyka Ruby (Wikipedie). S Ruby Box a ZJIT. Ruby lze vyzkoušet na webové stránce TryRuby. U příležitosti 30. narozenin, první veřejná verze Ruby 0.95 byla oznámena 21. prosince 1995, proběhl redesign webových stránek.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Kdo vám letos nadělí dárek?
     (33%)
     (1%)
     (23%)
     (1%)
     (1%)
     (1%)
     (11%)
     (12%)
     (17%)
    Celkem 175 hlasů
     Komentářů: 18, poslední 24.12. 15:29
    Rozcestník


    Vložit další komentář
    Mikos avatar 22.8.2005 04:42 Mikos | skóre: 34 | blog: Jaderný blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Ještě dodatek...
    Ještě bych dodal, že přímé Linusovo vyjádření k věci si můžete přečíst TADY na LKML.org.
    CETERUM CENSEO DRM ESSE DELENDAM Ostatně soudím, že DRM musí být zničeno!
    hajma avatar 22.8.2005 09:28 hajma | skóre: 27 | blog: hajma | Říčany
    Rozbalit Rozbalit vše nesmysl
    poplatek platí jen pokud chcete mít ochrannou známku, viz http://boudicca.tux.org/hypermail/linux-kernel/2000week04/0654.html

    If your intent is to use the word "linux" as part of a real Linux project, that doesn't mean that you automatically absolutely have to get permission from me. That's the LAST thing I want. I want "Linux" to be as free as possible as a term, and the real reason for having a trademark in the first place was to _protect_ it rather than use it as some kind of legalistic enforcement thing.

    But, for example, if your intent is to register "mylinux.com" (made up example, I don't know if it is registered or not) only in the hopes of selling the domain name for mucho dinero later, then that kind of intent is not something I (or anybody else, I think) would find really acceptable, because now the use of "linux" in this case has really been a question of blocking somebody ELSE from using the term and using it to get money.
    21 promarněných znaků
    Mikos avatar 22.8.2005 12:58 Mikos | skóre: 34 | blog: Jaderný blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nesmysl
    To Linusovo vyjádření na které si poslal odkaz je z roku 2000. Věci se od té doby změnily, přečti si ten rozbor na Groklaw nebo ještě lépe ten článek na LWN.net (tam je to možná vysvětleno trochu jednodušeji a srozumitelněji).

    Jinak co se týče práva, tak Linux Mark Institute (který se o značku stará) má přímo povinnost jednou za čas dělat průzkum trhu, zda není někde neoprávněně používána obchodní značka "Linux". Zákon mu to tak ukládá, jinak by o značku mohl přijít.

    Viz. toto (z Groklaw):
    To protect a registered trademark, the owner is required to "police" or control the use of the mark by others, under penalty of loss of the mark. Others may use or refer to a registered mark in some circumstances without a license from the owner if it is for a so-called "fair use," or in other cases they may need to obtain a license for the use. Some examples may help clarify the differences. Linus and LMI are not trying to develop a revenue source from licensing, so our interpretation of the trademark laws may be a bit more liberal than those of other trademark owners.
    CETERUM CENSEO DRM ESSE DELENDAM Ostatně soudím, že DRM musí být zničeno!
    Mikos avatar 22.8.2005 13:04 Mikos | skóre: 34 | blog: Jaderný blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nesmysl
    Nebo co napsal sám Linus v tom jeho nejnovějším vyjádření na LKML.org:

    "... Or, if the name ends up showing up in a trademark search that LMI needs to do every once in a while just to protect the trademark (another legal requirement for trademarks), LMI itself might have to send you a cease-and-desist-or-sublicense it letter.

    At which point you either rename it to something else, or you sublicense it. See? It's all about whether _you_ need the protection or not, not about whether LMI wants the money or not.

    As to the "cease-and-desist or sublicense the mark" letters, they are sadly directly brought on by the requirements of maintaining a trademark.

    If you have a trademark, you have to police it, which means that you have to do trademark searches to see who uses it in a commercial setting, and make sure that they use it properly."
    CETERUM CENSEO DRM ESSE DELENDAM Ostatně soudím, že DRM musí být zničeno!
    hajma avatar 22.8.2005 14:17 hajma | skóre: 27 | blog: hajma | Říčany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nesmysl
    což je ale to samý, co jsem citoval předtím, abclinuxu není v ohrožení, leda by si dali na sebe ochtrannou známku, což nemají
    21 promarněných znaků
    22.8.2005 14:31 Michal Čihař | skóre: 61 | blog: Bláboly | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nesmysl
    Přiznám se, že v ochranných známkách jsem se vždycky poněkud ztrácel, ale podle mě tato stránka říká něco jiného:
    On the other hand, if you plan to market a Linux - based product or service to the public using a trademark that includes the element "Linux," such as "Super Dooper Linux" or "Real Time Linux Consultants" you are required to apply for and obtain a low-cost sublicense from LMI. This is true whether or not you apply to register your trademark with a government.
    Aneb je jedno jestli to je registrované nebo ne.
    hajma avatar 22.8.2005 15:04 hajma | skóre: 27 | blog: hajma | Říčany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nesmysl
    21 promarněných znaků
    Mikos avatar 22.8.2005 15:23 Mikos | skóre: 34 | blog: Jaderný blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nesmysl
    Tak ještě jednou (už po třetí): "This is true whether or not you apply to register your trademark with a government."
    CETERUM CENSEO DRM ESSE DELENDAM Ostatně soudím, že DRM musí být zničeno!
    22.8.2005 15:31 Michal Čihař | skóre: 61 | blog: Bláboly | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nesmysl
    Ale ty pořád meleš do kola to samé :-).

    Nechce mi někdo konečně vysvětlit co přesně je trademark? Ne registered trademark, to celkem chápu. Zatím mi to připadá, že trademark je cokoliv co slouží k identifikaci produktu nebo služby, pak by asi logo abclinuxu bylo trademark.
    Mikos avatar 22.8.2005 15:59 Mikos | skóre: 34 | blog: Jaderný blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nesmysl
    Ano, tak to bylo pospané na Groklaw (jestli jsem to tedy správně pochopil, domnívám se ale že ano). Jakýkoliv název produktu či služby (nebo název firmy), který ve svém názvu obsahuje slovo "Linux", je brán jako neoprávněné využití obchodní značky Linux ® (pokud tedy daný subjekt nemá u Linux Mark Institute zaplaceno sub-licencování). Bylo přímo řečeno, že to platí i pro nekomerční neziskové projekty (zákon po LMI podle všeho prostě takovýto přístup požaduje, jinak by mohla být značka Linux ® zpochybněna).

    Jinak zkusil bych článek Trademark na Wikipedii, tam by to mohlo být vysvětleno přesněji jak to s obchodními značkami je...
    CETERUM CENSEO DRM ESSE DELENDAM Ostatně soudím, že DRM musí být zničeno!
    22.8.2005 18:30 Michal Kubeček | skóre: 71 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: nesmysl
    Přesně tak, podobný povyk už se ostatně před časem strhl, když podobné kroky (do určité míry vynucené americkou legislativou) na ochranu svých známek učinily Mandrake, Red Hat nebo SuSE.
    22.8.2005 11:18 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše GNU/Linux®?
    Nakonec dojdeme zpět k ,Linux® je jen jádro`. Je asi načase, aby se distribuce zbavily názvu jádra ve svých vlastních názvech...
    22.8.2005 12:50 xkesh | skóre: 46 | blog: eXtempore
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GNU/Linux®?
    Nastava cas pro "linuxy" :P
    hajma avatar 22.8.2005 12:55 hajma | skóre: 27 | blog: hajma | Říčany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GNU/Linux®?
    Já mám v PC linuxů 5
    21 promarněných znaků
    23.8.2005 09:42 trocha pravdy | skóre: 3 | blog: nic
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GNU/Linux®?
    Proč z nich neudělat rovnou živé bytosti? Linuxové moji ušatí...
    Pavel Stárek avatar 22.8.2005 14:39 Pavel Stárek | skóre: 43 | blog: Tady bloguju já :-) | Kolín
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GNU/Linux®?
    A proto páni z Červeného klobouku vymysleli distribuci s názvem Fedora Core. Ale horší to bude s jejich Red Hat Enterprise Linuxem, tam si asi budou muset něco připlatit.
    Kdo chce, hledá způsob; kdo nechce, hledá důvod.
    22.8.2005 15:26 ivdo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GNU/Linux®?
    ano od *nix k **nux
    22.8.2005 18:27 Michal Kubeček | skóre: 71 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GNU/Linux®?
    Ty komunitní asi ano. Ale nemyslím, že by třeba pro Novell nebo Red Hat byl nějak zásadní problém zaplatit ten poplatek, aby si mohli ponechat zavedené názvy.
    22.8.2005 19:03 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GNU/Linux®?
    Nejprve ne. Ale ono se třeba pro distribuci najde nové obecné slovo, když budou s Linuxem (slovem) problémy. A komerční distributoři po čase zjistí, že jsou poslední, kdo pojmenovává celý systém podle jádra, tedy platí za to, aby vypadali nemoderně -- a nechají toho též...
    22.8.2005 19:13 VícNežNic | skóre: 42 | blog: Spáleniště | Ne dost daleko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GNU/Linux®?
    To by mohl vymyslet snad jedině Stallman… Linuxové distribuce bez názvu Linux v názvu jsou IMHO dobrá věc, má-li taková být budoucnost, není to špatně.
    Copak toho není dost?
    23.8.2005 07:36 Petr Kroupa | skóre: 9
    Rozbalit Rozbalit vše Zajimave je to v CR
    Staci se podivat na Urad prumysloveho vlastnictvi a nechat si najit ochrannou znamku Linux a vypadne Vam nejaka brnenska firma (APS BRNO spol. s r.o., Bozetechova 2).
    23.8.2005 11:08 Michal Čihař | skóre: 61 | blog: Bláboly | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zajimave je to v CR
    Na to už jsem nějak pozapomněl, ale před dvěma roky se to řešilo v linux@linux.cz.
    11.10.2005 10:33 Vladislav Kalina
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zajimave je to v CR
    Firma ApS Brno s.r.o. (www.aps-brno.cz) se zabyva mimo jine IT outsourcingem se zamerenim na Linux a prodejem Red Hat Linuxu. Ochrannou znamku "Linux" si zaregistrovala pred deseti lety, kdy jedna nejmenovana vychytrala firma, ktera byla majitelem ochranne znamky "UNIX" v CR pozadovala po teto firme licencni poplatky za uzivani slova "Unix" v propagacnich materialech. Vedlo to az k velice zdlouhavemu, neprijemnemu a nakladnemu soudnimu sporu. Protoze byly ve firme ApS Brno duvodne obavy, ze se cela situace bude opakovat, az nejakeho dalsiho chytraka napadne udelat to same se znackou Linux, radeji si tuto ochrannou znamku zaregistrovala sama. Registrace mela tedy ciste preventivne-ochranny charakter.

    FIRMA NIKDY NEVYMAHALA A NIKDY VYMAHAT NEBUDE sva prava teoreticky vychazejici z vlastnictvi teto ochranne znamky, nebot uznava celosvetove pravo Linuse Torvaldse na tuto znamku. Dobrych umyslech firmy ApS Brno s Linuxem svedci i fakt, ze zdarma prenechala svoji dome linux.cz brnenske Masarykove univerzite.

    S pozdravem,
    Vladislav Kalina,
    ApS Brno.
    23.8.2005 15:46 MeX
    Rozbalit Rozbalit vše BSD
    Tak taketo problemy BSD systemy nebudu mat nikdy.. (nikdy nehovor nikdy ale naozaj by nemali mat). Tak ako sam Linus povedal: "Ked by som v dobe, ked som zacal pisal Linux, poznal BSD - Linux by asi nikdy nevznikol.

    Postupne sa z Linuxu stava predsa len "komecni zbozi". Ale najviac ma zaujal fakt, ze nikto z diskutujucich neprejavil voci takemuto konaniu namiestky, tak ako to zvyknete robit pri vsetkom co sa kedy suchne okolo Microsoftu.. :)
    23.8.2005 21:32 D-Evil | skóre: 25 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: BSD
    To je normální, nemůžou urážet svojí modlu :)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.