Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dokonavá a nedokonavá slovesa jsem postupně přestal řešit a mluvím (píšu) tak jak mi zobák narostl.Zrovna v tomhle naprosta vetsina lidi chyby nedela (krome cizincu a malinkych deti). Skoro nikdo nikdy nerekne: "budu se vratit" ale vzdycky "vratim se". Nevim, kdo zacal pouzivat pseudotvar "bude se soustředit", ale urcite nekdo, kdo moc necte a nema tedy jazykovy cit. Ono to vychazi i z logiky veci: dokonava slovesa vyjadruji dej dokonany, tj. uz z principu ne prubehovy. Mozna, ze timhle nevedomky vyjadruji lidi skutecnost, ze uz se dnes nedokazou soustredit ani na to, co pisou, a proto se musi "prubezne a stale soustredovat", ale nikdy se vlastne nesoustredi. Proto jim asi odpada dokonavy vyznam slova "soustředit". Me to teda za usi (i za oci) taha - a to kaslu na preklepy i na chyby v i/y - tam se to nedotyka bytostne ceske skladby.
Soustředím se teď, za chvíli se vrátím zpátky k nějaké práci. Myslím si, že v tom máš bordel tentokrát ty.Tak nemysli a radsi vic cti (abys pochytil, jak cestina funguje): "Soustřeďuji se teď (stejně jako "Vracím se teď") a za chvíli se soustředím (stejně jako "za chvíli se vrátím")." Uz se tu nehodlam hadat dal o takove samozrejmosti. BTW kvuli tomuhle presne jsou problemy s Wikipedii: cim vic tomu nekdo nerozumi, tim je sverepejsi v obhajovani bludu (jen proto, ze se mu to tak zda), a na argumenty ani priklady (ktere jsem uvedl snad tak dostatecne, ze uz to ani vic nejde) nereaguje.
a co treba vyjadreni prubehovosti v budoucnosti? to vase vratit by bylo kde se bude vracet, takhle je to kde se bude soustredit."soustřeďovat"
Tiskni
Sdílej: