Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
ALL ALL=(ALL) NOPASSWD: SETENV: ALLSice sem to necet, ale objev takoveto "chyby" mi pride dost ujetej
sudoedit
s určitými právy, pak lze se stejnými právy spustit jakýkoli spustitelný soubor, který se jmenuje stejně. Takže by to mělo fungovat i s UID 0.
Opravdu to funguje, právě jsem si to vyzkoušel:
1. Přidal jsem do sudoers
řádek
mike ALL = sudoedit /etc/hosts
2. Vytvořil jsem ve svém domácím adresáři skript, který spustí id
.
3. Zkusil jsem ho spustit přes sudo:
mike@lion:~> sudo ./sudoedit /etc/hosts mike's password: uid=0(root) gid=0(root) skupiny=0(root)
sudoers
nedal a pokud ano, tak si následky plně zaslouží. Že tím umožní komukoli spustit cokoli pod rootem, by totiž byla jeho chyba, protože chování sudo je v takovém případě plně v souladu s dokumentací. To, co uvádím já, je naprosto přirozené využití sudoedit
a skutečnost, že sudo umožní spustit něco jiného, než má, je chyba programu.
mike ALL = sudoedit /etc/hostsby pricetnej admin do sudoers nedal... (/usr/bin/sudoers by to imho naprosto jednoduse resilo).
sudoers
nikdy neviděl jinde než v /etc
a kromě toho, že nevidím důvod dávat konfigurační soubory do adresáře, který je určen pro programy, nenapadá mne ani důvod, proč by to mělo něco řešit.
sudoers
a ve skutečnosti myslíte sudoedit
. Takže si, prosím, přečtěte dokumentaci. Podle té je sudoedit
je speciální symbol, který znamená něco jiného než spouštění programu. Pokud povolíte pseudopříkaz sudoedit
s nějakým argumentem, tak tím umožníte uživateli editovat konkrétní soubor jakoby pod rootem (resp. jiným cílovým uživatelem) tím, že sudo
ve skutečnosti spustí editor na jeho kopii pod normálním uživatelem a po skončení přepíše původní soubor (podobně jako to dělá třeba vipw
nebo visudo
). Příkaz sudoedit
je pak obvykle link na sudo
, který existuje jen proto, aby bylo kromě sudo -e
psát také sudoedit
. Uvedení /usr/bin/sudoedit
by bylo něco jiného, i když jako částečná náhražka by to asi fungovat mohlo.
Uvedení /usr/bin/sudoedit by bylo něco jiného, i když jako částečná náhražka by to asi fungovat mohlo.Bylo by to stejny, a bylo by to reseni. Nicmene podle toho co pisete to skutecne chyba v sudo je (a dost lamerska).
sudoedit
" (což je speciální symbol, ne jméno souboru nebo cesta k němu) a to nemáte.
Díky ní je při vhodné konfiguraci možné spustit libovolný kód s právy roota.
A to jako má být něco pozitivního??? Viz např. http://www.e-ott.info/2008/02/29/rozdil-mezi-diky-kvuli-apod.
Tiskni
Sdílej: