3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Takúto majú terminológiu na mobilmanii a se*ú ma s tým - open/otevřený je podľa nich všetko, kam môžu tretie strany písať aplikácie - čiže aj RIM, aj iOS, no a napokon aj Windows, heh.
Já jen nechápu, že tý firmě nedošlo, že si tam nasadili pátou kolonu MS... Ten člověk se snaží leda snížit hodnotu tý firmy na minimum... Uzavřením Symbianu nokia nic nezíská. Symbian umírá a jediný, co ho mohlo zachránit, byla komunita, kterou právě Nokia odkopla....
Symbian umírá a jediný, co ho mohlo zachránit, byla komunita, kterou právě Nokia odkopla....No nevím, sice byl Symbian otevřený (tedy kdysi se dali stáhnout/prohlížet zdrojové kódy - sám jsem do toho koukal), ale nějak jsem si nevšiml, že by někdo udělal na bázi těchto zdrojových kódů nějakou "custom ROM" (třeba pro E51,E52) tak, jako se to děje u Androidu (projekty CyanogenMOD aj.). Ale třeba jsem jenom nesledoval ta správná místa na internetu, přeci jen doba, kdy jsem měl Nokii N70 je hodně dávno).
Já říkám mohlo, ne že ho zachránilo...
Mně přijde, že Symbian byl vždycky takovej divnej systém a nikdy se pořádně neprosadil, už jenom kvůli tomu že měl vyšší hardwarové požadavky → vyšší cena telefonu... A když se snížila cena, tak ho naprosto převálcoval Android.... Jsem zvědavej, jestli z toho systému něco Nokia ještě vytříská.
To s těma tlačítkovejma telefonama je pravda, ale ty se poměrně dostávaj na okraj, mít dotykovej telefon je IN, nehlědě na to, jak moc pitomě ty dotykáče fungujou...
Myslel jsem oproti normálním telefonům v době, kdy byl Symbian symbolem smartphonů. Tak je jasný, že Android má mnohem větší nároky, vždyť je taky mnohem mladší a dělaný na současné stroje.
Otevřením softwaru se toho hodně získá, ale proč proboha proprietalizovat otevřený kód???
Tiskni
Sdílej: