Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Takúto majú terminológiu na mobilmanii a se*ú ma s tým - open/otevřený je podľa nich všetko, kam môžu tretie strany písať aplikácie - čiže aj RIM, aj iOS, no a napokon aj Windows, heh.
Já jen nechápu, že tý firmě nedošlo, že si tam nasadili pátou kolonu MS... Ten člověk se snaží leda snížit hodnotu tý firmy na minimum... Uzavřením Symbianu nokia nic nezíská. Symbian umírá a jediný, co ho mohlo zachránit, byla komunita, kterou právě Nokia odkopla....
Symbian umírá a jediný, co ho mohlo zachránit, byla komunita, kterou právě Nokia odkopla....No nevím, sice byl Symbian otevřený (tedy kdysi se dali stáhnout/prohlížet zdrojové kódy - sám jsem do toho koukal), ale nějak jsem si nevšiml, že by někdo udělal na bázi těchto zdrojových kódů nějakou "custom ROM" (třeba pro E51,E52) tak, jako se to děje u Androidu (projekty CyanogenMOD aj.). Ale třeba jsem jenom nesledoval ta správná místa na internetu, přeci jen doba, kdy jsem měl Nokii N70 je hodně dávno).
Já říkám mohlo, ne že ho zachránilo...
Mně přijde, že Symbian byl vždycky takovej divnej systém a nikdy se pořádně neprosadil, už jenom kvůli tomu že měl vyšší hardwarové požadavky → vyšší cena telefonu... A když se snížila cena, tak ho naprosto převálcoval Android.... Jsem zvědavej, jestli z toho systému něco Nokia ještě vytříská.
To s těma tlačítkovejma telefonama je pravda, ale ty se poměrně dostávaj na okraj, mít dotykovej telefon je IN, nehlědě na to, jak moc pitomě ty dotykáče fungujou...
Myslel jsem oproti normálním telefonům v době, kdy byl Symbian symbolem smartphonů. Tak je jasný, že Android má mnohem větší nároky, vždyť je taky mnohem mladší a dělaný na současné stroje.
Otevřením softwaru se toho hodně získá, ale proč proboha proprietalizovat otevřený kód???
Tiskni
Sdílej: