Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
NTRU je pod licencí GPL možné použít v open source aplikacích, pro komerční projekty je připravena proprietární licence. Díky tomu, jak je systém NTRU navržen, není možné šifru prolomit pomocí Shorova algoritmu (narozdíl od RSA či ECC), takže je odolný i proti útokům kvantových počítačů.
Tiskni
Sdílej:
NTRUSign is not a zero-knowledge signature scheme and a transcript of signatures leaks information about the private key, as first observed by Gentry and Szydlo.[1] Nguyen and Regev demonstrated in 2006 that for the original unperturbed NTRUSign parameter sets an attacker can recover the private key with as few as 400 signatures.[2]
Je praktictejsi to mit na jednom miste, kde se da dobre postarat o optimalziaci na architekturu a podobne.Takže nejpraktičtější by bylo vrazit do jádra všechny užitečné knihovny, ne? Něco mi na tvé argumentaci nesedí.
NTRU cryptographic patents may be used as long as the user adheres to version two (2) of the GPL License. For details please refer to COPYING-2.txt included in this distribution.
Jediné "konečné řešení" by bylo zrušení SW patentů tam, kde platí, v první řadě v USA. Ovšem i když tam před 2 lety proběhla velká reforma patentového práva, SW patenty zůstávají.Naprosto s Vámi souhlasím, a proto mne NTRU nechává velmi chladným. Hrozba toho, že firmu držící patenty na NTRU koupí nějaký velký patentových moloch/troll přesně ve chvíli, kdy se algoritmus začne mohutně používat, je mnohem reálnější než radikální pokrok na poli kvantových počítačů. Pokud máme na poli asymetrické kryptografie někam poskočit, tak bych byl raději za nějaký royalty-free algoritmus, než aby se opakovala situace s ECC.
Using the latest suggested parameters (see below) the NTRUEncrypt public key cryptosystem is secure to most attacks.A odkaz je na stránky autorů algoritmu :). Další odkazy: http://andrewl.dreamhosters.com/archive/64529101.pdf (Coppersmith & Shamir, 1997) http://www.mathnet.or.kr/mathnet/kms_tex/982882.pdf (Han, 2005) Takže nevím, jestli je všeobecné veselí a implementace do kernelu zatím na místě. Ale třeba jsem jenom skeptik, ale tohle je na mě příliš moc zaštítěné komercí.