Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Wayland ani systemd mi nesmi do pocitaceProč? Věříš, že jsou tyto projekty skutečně tak špatné nebo jde o pouhou ideologii?
Tak v prvom rade proti sysvinit-u nič nemám, ale init skripty v štýle debianu sú humus najvyššieho stupňa.
Na serveri si hostujem redmine a gitlab. Redmine s vlastným systemd unitom, ak ho zabije OOM killer ľahko sa reštartuje, nikdy som s nim nemal problém. Gitlab sa spúšťa dodávanými skriptami. Ani sa nepamätám kedy som ho videl naštartovať tak, že aj indikoval, že je naštartovaný. Vypnutie je kapitola sama o sebe keď za sebou necháva bežiace procesy, kvôli ktorým sa už nedá znovu naštartovať. Samozrejme po zabití OOM sa nedokáže nštartovať.
Utilitka start-stop-daemon je extrémne nebezpečný a nespoľahlivý humus. Ok, ono to funguje na nejaké jednoprocesové služby, ktoré sa forknú a zapíšu si pid. Čokoľvek iné je nespoľahlivé. Také prípady ako keď služba nezapisuje svoj pid a má iný progam name než binárku nedokáže vyriešiť vôbec a pri pokuse o ukončenie start-stop-daemon jednoducho zostrelí nejaký proces s podobným program name, ale nie ten, ktorý má reálne zostreliť.
a když už něco nadějného vzniklo, zabila to licence - viz například upstartUpstart sa postavil niekde medzi Systemd a SysVinit takym sposobom, ze to naoko vyzera ako pomerne moderny init, ale v reali je to len trochu lepsie organizovany SysVinit bash skript. Je mozne ze tomu nejako uskodila aj licencia, ale podla mna bol proste dost odlisny aby sa clovek musel ucit nove veci, ale zaroven neriesil vela starych problemov aby to usilie stalo za to.
a dodnes není ve všem zcela ideálníZa mna osobne je najvacsi problem, ze Lennart (a ludia okolo Systemd) su az prilis konzervativni. Systemd ma kopec nastaveni ktore priamo v dokumentacii odporucaju nejako nastavit ale napriek tomu je default opacny, postaveny velmi konzervativne v snahe reflektovat ako to bolo kedysi. Veci ako
PrivateTmp
, PrivateDevices
, ProtectClock
alebo vsetky ProtectKernel*
podla mna mali byt by default zapnute, lebo pocet sluzieb ktore to nejakym sposobom nepriaznivo obmedzi je absolutne minimum. Ale mam pocit, ze sa proste bali toho ze im bude nejaky Frantisek Mytotakrobime posielat nahnevane bugreporty, ze bol zvyknuty prevadzkovat sluzbu s nejakou tou race condition zranitelnostou a ze si ju teraz musi explicitne vyziadat s PrivateTmp=false
..
Tiskni
Sdílej: