Ve funkci koordinátora k bitcoinové kauze skončil bývalý ústavní soudce David Uhlíř. Informaci, kterou zveřejnil Deník N, potvrdila Radiožurnálu ministryně spravedlnosti Eva Decriox (ODS). Uvedla, že odchod byl po vzájemné dohodě. „Jeho mise je ukončená, auditní procesy se už povedlo nastavit,“ řekla. Teď má podle ministryně další kroky podniknout policie a státní zastupitelství. Koordinátorem jmenovala ministryně Uhlíře 19. června.
Byla vydána nová verze 25.07.26 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
Opravdu nic nového neříká? Já si třeba myslel, že SELinux zpomaluje dost. (Ale ocenil bych, kdyby tam otestovali i rychlost bootu systému.)
selabel_open()
, která bude doufám brzo opravena (RHBZ#709014).
Pravda, neprevadzkujem systemy, kde spustam kod tretich stran ktoremu nemozem doverovat a tak podobne.Chodíte na web, se zapnutým javascriptem, flashem, a podobně?
To samozrejme chodim, ale neviem si predstavit, ako by som obmedzil napriklad takemu Firefoxu pristup k comukolvek, aby to malo nejaky ucinok a zaroven ma neobmedzovalo v praci. Tym kodom tretich stran som myslel napr. PHP kod, ktory neuploadujem ja sam a podobne. Aby to tak nevyznelo, ze si myslim, ze SELinux je zbytocny. Ja chapem, ze to ludia potrebuju, len si nemyslim, ze medzi nich patrim. `urcite by to o malicko bezpecnost zvysilo aj u mna, ale nie je to worth the trouble.Pravda, neprevadzkujem systemy, kde spustam kod tretich stran ktoremu nemozem doverovat a tak podobne.Chodíte na web, se zapnutým javascriptem, flashem, a podobně?
To samozrejme chodim, ale neviem si predstavit, ako by som obmedzil napriklad takemu Firefoxu pristup k comukolvek, aby to malo nejaky ucinok a zaroven ma neobmedzovalo v praci.Tak např. se asi shodneme, že přístup firefoxu k soukromým klíčům pro ssh je nežádoucí.
Tak např. se asi shodneme, že přístup firefoxu k soukromým klíčům pro ssh je nežádoucí.Povedzme ze ano, vo vacsine pripadov - nech uz su tie kluce ulozene kdekolvek. Problem je, ze takych suborov a pristupov je neskutocne vela. Je tazke (alebo skor nemozne) osetrit vsetky taketo pripady a priliz uzke obmedzenia by ma asi brzdili v praci. Aktualny a pravidelne updatovany Firefox mi pride ako lepsie riesenie co sa pomeru cena/vykon tyka.
Problem je, ze takych suborov a pristupov je neskutocne vela. Je tazke (alebo skor nemozne) osetrit vsetky taketo pripady a priliz uzke obmedzenia by ma asi brzdili v praci.Proto se používá princip "co není povoleno je zakázáno" a pokud je povolení hodně tak se hledají cesty jak to zjednodušit.
Aktualny a pravidelne updatovany Firefox mi pride ako lepsie riesenie co sa pomeru cena/vykon tyka.Bohužel tohle není principielně dobré řešení protože updaty budou vždy o krok (nebo dva) pozadu. Proto jsou řešení typu selinux, apparmor, uac, které předpokládají děravý browser a snaží se omezit dopad na okolí.
Proto se používá princip "co není povoleno je zakázáno" a pokud je povolení hodně tak se hledají cesty jak to zjednodušit.To samozrejme viem, problem je, ze Firefox tak IMHO obmedzit nejde. Resp. ide, ale pouzivat by som to nechcel..
Bohužel tohle není principielně dobré řešení protože updaty budou vždy o krok (nebo dva) pozadu. Proto jsou řešení typu selinux, apparmor, uac, které předpokládají děravý browser a snaží se omezit dopad na okolí.Podla mna je to otazkou priorit. Mne osobne to za tie komplikacie nestoji, povazujem v tomto smere Firefox za dostatocne bezpecny.
problem je, ze Firefox tak IMHO obmedzit nejdeJá myslím že defaultní politika v selinuxu, apparmoru i nastavení UAC ve windows je v tomto směru postačující. Funguje to out of the box, a zabrání to nejhoršímu.
Tiskni
Sdílej: