Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Na UDS v Budapešti se kromě správy přihlašování, Lubuntu a dalších záležitostí diskutuje také možná změna výchozího poštovního klienta – místo Evolution by se jím mohl stát Mozilla Thunderbird. Rozhodnutí, zda se tak stane v Ubuntu 11.10 (nebo zda k tomu vůbec dojde) zatím nepadlo, nicméně započaly některé práce, které tento krok mohou přiblížit nebo naopak ukázat jeho nevýhody. Mluvilo se o podpoře MS Exchange, integraci do Unity, správu kontaktů a kalendáře a podobně.
Tiskni
Sdílej:
Aha, takže klienta, který umí všechny zmiňované věci, nahradí klientem, který je neumí a budou vymýšlet, jak je do něj implementovat. Asi se vážně nudí.
Důvod je jediný. Chtějí mít integraci s Unity, ale na to jim vývojáři Evolution dlabou a zabývají se naopak integrací s Gnome Shellem. Takové věci lze řešit i jinak (nejlépe, kdyby se spolu vývojáři dokázali dohodnout).
Koncepci pravděpodobně mají, jen o ní nevíme.Koncepcí je schválně nespolupracovat a dělat věci naschvál.
Pokud by Cannonical dodelal do TB funkcionalitu, ktera schazi oproti Ev, tak jsem jednoznacne pro prechod. Zcela ze sobeckejch duvodu, protoze mam na desktopu widle a fedoru a na serverech debian .
A MS by z toho trefil slak, protoze outlook a exchange je jeden z nejvetsich vendor locku co maj.