Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Na LinuxPlanet.com vyšel třídílný tutoriál o GRUB2. První díl se věnuje tomu, co je GRUB2 zač, proč přišel, jak ho získat a konfigurovat. Druhý pojednává o tom, jak se zbavit přebytečných položek v menu a jak nastavit vzhled. Poslední díl se týká převážně používání GRUB2 na strojích s více systémy (například jak jej přesunout do /boot
).
Tiskni
Sdílej:
>>>Dokud k tomuto nekdo neudela GUI klikatko, tak obycejni uzivatele si asi GRUB2 nezkonfiguruji.
S tim delate vedu .... Ve widlich je dneska konfiguracni soubor zavadece binarni a nikdo ani nehlesne.
V kazdem pripade mate pravdu. Tez pro to nemam pochopeni.
Grub 2 bude dobry, ale neprivetiva je v tomto prave ona distribuce jez takto pridava do grub.cfg nove polozky pro aktualizovane jadro pripadne neprivetivy zpusob pridavani polozek vlastnich.
Zcela jiste to slo vyresit zpusobem jak se to delalo drive.
>>>Nemaj boja, otasomil nevie o čom hovorí - Windowsy majú klasický textový boot.ini
Tak pokud se bavite o windows stredoveku tak ano.
Ja zapomel dodat ze pisu o modernich (vista, seven) a ty uz maji konfiguracni soubor binarni.
Klikatko na to existuje jako aplikace treti strany.
boot.ini opravdu patri do xp a starsich.
>>>Není nad tyhlety binární věci, s těmi to bude mnohem snažší.
To ovsem vubec nesouvisi s tim zda je konfiguracni soubor textovy ci binarni.
To co obhajujete jako vyhodu tak se da resit uz na urovni BIOSu a jeho menu z ktereho disku bootovat.
Mozna to v PC stredoveku a Master/Slave modu HDD neslo, ale dnes se serial ATA je to naprosto bezproblemove a 100% fungujici.
100% fungujici.Tady je někdo zblblý idealista.
>>>Tady je někdo zblblý idealista.
Pokud na moherboardu nefunguje takovato podstatna vec tak by byl zcela k nicemu.
Co na tom ?