Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
"This Week in GNOME is dedicated to the struggles of all lesbian, gay, trans, inter, bi, pan, asexual, aromantic, non-binary, and queer people.
LGBTQIA+ people have always been an integral part of our project, across all different roles. We wish to take this opportunity to thank you all from the bottom of our hearts for all your contributions to GNOME and to our community as whole.
We as a project have a fundamental responsibility to ensure the safety and well-being of everyone in our community. This can only be accomplished by prioritizing marginalized people’s safety over privileged people’s comfort."
Uf, tohle je první info v přehledu novinek v GNOME. Já nijak nerozporuji, že to různí lidé mají složité. Že určité skupiny jsou dnes často marginalizovány. Ani to, že komunita GNOME je jim vděčna za jejich příspěvky. Jen tak nějak mám pocit, že na jednu skupinu prostě v tom výčtu zapomněli. Že ta skupina namísto toho musí vyjadřovat vděčnost a podporu skupinám jiným. Ale hlavně proč je tohle první věc, proč se tohle řeší v přehledu novinek v GNOME? Uniklo mi něco podstatného? Bude příští týden poděkování zase prozměnu všem barvám kůže (krom jisté jedné)? Bude týden poté prozměnu poděkování všem lidem mluvícím fra / esp / ger / sk / atd (krom eng)? Bude týden poté prozměnu poděkování všem barevným lidem (myšleno těm, co mají hlavu nabarvenou na červeno / zeleno / modro / hnědo, aby se zapomnělo na blond?)? Fakt mi tohle nějak uniká, asi jsem už moc starej.
Já (he/him) děkuji prostě VŠEM vývojářům GNOME a pro případ, že by si to nějaký woke trotl z jů-es-ej nechal přetranslátorovat a pohoršilo ho moje slovo "vývojář", které je mužského rodu, tak dobře, měním to na následující: děkuji veškerému vývojářstvu GNOME, bez ohledu na jejich genderovou / sexuální / politickou / barvovlasovou / jazykovou / pupíkovou preferenci. Děláte dobrou práci, jsem vám za ni vděčný a je mi jedno, jak se zrovna identifikujete. DÍKY.
Vždy jsem si myslel, že GNOME lidé volí jen a pouze proto, že je woke|gay/trans|non-white (kvůli funkčnosti/vzhledu/uživatelské přívětivosti to zcela jistě být nemůže), takže ten přehled novinek mi přijde zcela logický...
Bude příští týden poděkování zase prozměnu všem barvám kůže (krom jisté jedné)?
Ano, viz GNOME CoC:
Safety versus Comfort The GNOME community prioritizes marginalized people’s safety over privileged people’s comfort, for example in situations involving: “Reverse”-isms, including “reverse racism,” “reverse sexism,” and “cisphobia” Reasonable communication of boundaries, such as “leave me alone,” “go away,” or “I’m not discussing this with you.” Criticizing racist, sexist, cissexist, or otherwise oppressive behavior or assumptions Communicating boundaries or criticizing oppressive behavior in a “tone” you don’t find congenial The examples listed above are not against the Code of Conduct. If you have questions about the above statements, please read our document on Supporting Diversity.
Tiskni
Sdílej: