Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
s uzavřeným zase nejde kvůli náhodným zásekům používat nic s waylandemani s XFCE? Sám jedu na herním Windows s nvidii.
A tam nejedou 2 monitory s ruznou frekvenci.Možná to tu již v minulosti zaznělo, jak se ta nefukčnost různých framerate na LCD u X11/Xfce4 konkréktně projevuje?
[...]Že tady někdo plive na Nvidii nechápu [...] Nikdo mi nevymluví že Xwayland nemohl být od počátku použitelný i pro Nvidii.[...]to spolu souvisi, protoze Nvidia ma uzavrenej ovladac a ignorovala *Wayland, tak to od pocatku logicky pouzitelne byt nemohlo, az letos v lednu se (alespon trosku) probrala...
uzavřený ovladač je absolutně nesrovnatelně lepší než dodávaný uzavřený ovladačto druhe si chtel asi napsat otevreny, ano to je mozne (resp. jak v cem), ale duvod je prosty, uzavreny od Nvidie je logicky od tvurce HW, otevreny Nouveau od komunity je BEZ POMOCI (resp. s klackama pod nohy od) tvurce HW...
Uživatel chce funkční systém a to se za pár tisícovek vyplatí. U stolního PC a u manželčina nb se ještě NIKDY nestalo že by se po aktualizaci systém rozbil. Telemetrie se u Win10 dá nějak omezit[...]ja teda chci funkcni system ktery mi zaroven dava moznost si ho upravit k obrazu svemu, moznost skoro cokoliv zmenit a ano take ktery me nesmiruje... takze pouzivam logicky GNU/Linux, nejde o par tisicovek, mam asi 10 OEM licenci Windows, ale NEvidim duvod je pouzivat
Tak Xfce to také čekáTa diskuze je 2 roky stará a od té doby se nic nestalo a ani s tím nezačali. Bude trvat několik let než to udělají, několik let co to pojede paralelně s možností výběru X a Waylandu, a pak ještě několik let bude možné používat poslední stabilní Xfce pro X (než zahodí podporu X ostatní aplikace, které chceš používat). Osobně to tipuju na „nucený“ přechod tak v roce 2028. Do té doby už nejspíš bude Wayland odladěný a obecně to teď nemá cenu řešit, protože tady budou Windows 12 a kdo ví co dalšího.
To že se nepřizpůsobila 1-2% uživatelů Linuxového desktopu je docela pochopitelné.FYI ty ovladače se nepoužívají jenom na desktopu, celé AWS a Google Cloud s GPU instancemi, celý deep learning a půlka renderování filmů jede na kombinaci Linux + nVidia.
Souhlas taky jsem navždy utekl k Win10 a mám svatý klid.No tak dobře, a proč máš potřebu nám to tady sdělovat? Ty zjevně Windows dokážeš používat, my ne, a co čekáš, že se stane? Že na základě tvého příspěvku začnou Windows podporovat ty věci, které potřebuji, nebo že se nějak změní moje potřeby?
Prečo teda neobdivuješ svoj elitný systém a neprestaneš tvrdiť, že linux je na nič.
Mne funguje amdgpu bez problémov. Síce to neznamená, že tm nie sú problémy ale u mňa sa nevyskytli. Možno to je tým, že som si overil či je daný hw podporovaný. To môže byť riadny rozdiel.
Tiskni
Sdílej: