Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
s uzavřeným zase nejde kvůli náhodným zásekům používat nic s waylandemani s XFCE? Sám jedu na herním Windows s nvidii.
A tam nejedou 2 monitory s ruznou frekvenci.Možná to tu již v minulosti zaznělo, jak se ta nefukčnost různých framerate na LCD u X11/Xfce4 konkréktně projevuje?
[...]Že tady někdo plive na Nvidii nechápu [...] Nikdo mi nevymluví že Xwayland nemohl být od počátku použitelný i pro Nvidii.[...]to spolu souvisi, protoze Nvidia ma uzavrenej ovladac a ignorovala *Wayland, tak to od pocatku logicky pouzitelne byt nemohlo, az letos v lednu se (alespon trosku) probrala...
uzavřený ovladač je absolutně nesrovnatelně lepší než dodávaný uzavřený ovladačto druhe si chtel asi napsat otevreny, ano to je mozne (resp. jak v cem), ale duvod je prosty, uzavreny od Nvidie je logicky od tvurce HW, otevreny Nouveau od komunity je BEZ POMOCI (resp. s klackama pod nohy od) tvurce HW...
Uživatel chce funkční systém a to se za pár tisícovek vyplatí. U stolního PC a u manželčina nb se ještě NIKDY nestalo že by se po aktualizaci systém rozbil. Telemetrie se u Win10 dá nějak omezit[...]ja teda chci funkcni system ktery mi zaroven dava moznost si ho upravit k obrazu svemu, moznost skoro cokoliv zmenit a ano take ktery me nesmiruje... takze pouzivam logicky GNU/Linux, nejde o par tisicovek, mam asi 10 OEM licenci Windows, ale NEvidim duvod je pouzivat
Tak Xfce to také čekáTa diskuze je 2 roky stará a od té doby se nic nestalo a ani s tím nezačali. Bude trvat několik let než to udělají, několik let co to pojede paralelně s možností výběru X a Waylandu, a pak ještě několik let bude možné používat poslední stabilní Xfce pro X (než zahodí podporu X ostatní aplikace, které chceš používat). Osobně to tipuju na „nucený“ přechod tak v roce 2028. Do té doby už nejspíš bude Wayland odladěný a obecně to teď nemá cenu řešit, protože tady budou Windows 12 a kdo ví co dalšího.
To že se nepřizpůsobila 1-2% uživatelů Linuxového desktopu je docela pochopitelné.FYI ty ovladače se nepoužívají jenom na desktopu, celé AWS a Google Cloud s GPU instancemi, celý deep learning a půlka renderování filmů jede na kombinaci Linux + nVidia.
Souhlas taky jsem navždy utekl k Win10 a mám svatý klid.No tak dobře, a proč máš potřebu nám to tady sdělovat? Ty zjevně Windows dokážeš používat, my ne, a co čekáš, že se stane? Že na základě tvého příspěvku začnou Windows podporovat ty věci, které potřebuji, nebo že se nějak změní moje potřeby?
Prečo teda neobdivuješ svoj elitný systém a neprestaneš tvrdiť, že linux je na nič.
Mne funguje amdgpu bez problémov. Síce to neznamená, že tm nie sú problémy ale u mňa sa nevyskytli. Možno to je tým, že som si overil či je daný hw podporovaný. To môže byť riadny rozdiel.
Tiskni
Sdílej: