Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Ten Facebook a Twitter bude podle mě jenom Prism aplikace v menu s odkazem na Twitter a FB :)Ale ne, bude to trochu víc. Facebook zatím nikde nevidím, ale Twitter jo (viz screenshot) -- vypadá to docela šikovně. Běží to tedy přes Gwibber, který je nově v zákl. instalaci (já to nepoužívám, takže nevím přesně co všechno to umí, já si pro obsluhu Twitteru vystačím s jabber transportem).
A co ti brání?
http://www.gnome-look.org/content/show.php/w2k+%5Bmodified%5D?content=77213
http://www.gnome-look.org/content/show.php/Murrina+Redmond?content=95262
že by příchod GNOME shell?A co ti brání?
Ano ale autor tej temy mi potvrdil ze jeho GTK tema bude v Lucide pouzita ako defaultny Human pretoze pre Karmic to nestihli ...Docela by mě zajímalo, jak přesně to napsal, protože z toho, jak to říkáš ty se dá celkem jednoduše odvodit takový stav, kdy budeme mít pravdu oba -- jako výchozí motiv pro Ubuntu bude něco zcela nového a zároveň zůstane jako volitelný Human (starší motivy jsou běžně v zákl. instalaci dostupné), jehož součástí (ve výchozím nastavení motivu Human) bude nový motiv Metacity.
Lidi se zjevně dělí na dvě hlavní skupiny - ty co mají rádi teplé barvy, hnědou a červenou a ty co mají rádi modrou a zelenou.
10.04 = 10.4Matematika 2.0 - nyni mene formalit a vice lidskosti!
2010 != 10Já vím.
10.04 = 10.4Vážně a podle čeho? Ať to vezmu matematicky (jako desetinné číslo) nebo symbolicky (jako YY.MM), tak se to prostě nerovná.
takze porovnavas neporovnatelnePorovnávám porovnatelné -- porovnávám chybu v názvu vydání jedné distribuce s chybou v názvu vydání jiné distribuce. Zajímavé, jak se jedno malé upozornění na chybu, na které mi zas tolik nezáleželo, zvrhlo.
Vážně a podle čeho? Ať to vezmu matematicky (jako desetinné číslo) nebo symbolicky (jako YY.MM), tak se to prostě nerovná.Ono je to nešťastně napsáno. U softwarových čísel verzí jsou totiž dvě možnosti. První možnost je brát číslo verze jako desetinné číslo – v anglickém zápisu 0.01, 0.1, 0.2, 1.2 a tak dále. Druhá možnost je brát číslo verze jako kombinaci hlavního a vedlejšího čísla odděleného tečkou. V tom případě jsou nuly hned za tečkou vlastně nevýznamné, takže 0.01 a 0.1 je totéž. Viz například Wikipedii:
As an example of surprising version number ordering implementation behavior, in Debian, leading zeroes are ignored in chunks, so that 5.0005 and 5.5 are considered as equal, and 5.5<5.0006.Proto hraje nula v Ubuntu 10.04 menší význam než jinde. (Ačkoliv je samozřejmě lepší pro přehlednost dodržovat zápis, na kterém se Ubuntisti shodli.)
dát balot screen jako MSJsem jednoznačně pro. Kdyby po instalaci vykoukl wizard, kde by si BFU kliknutími vybral prohlížeč, poštovního klienta, prohlížeč obrázků, přehrávač hudby, filmů a kecálka; tak by to nebylo zase tak špatné. Pak by se ozývali autoři dalších druhů sw, že tam chtějí taky. No a výsledkem by byl balíčkovací systém. I pro Windows.
Tiskni
Sdílej: