Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Svým výrokem jste docílil toho, že nejste o moc lepší jak ten na kterého jste reagoval.Děti si hrajou, bude hezky.
Linux si dokážete taky pěkně rozdrbat, pokud člověk instaluje všechno možné (nejhůře dopadá po instalaci mimo repozitáře)Jo... když porovnám v užitečnosti kteroukoli obecnou linuxovou distribuci a windows kterékoli verze za dodržení podmínky, že se neinstaluje nic mimo instalační CD či repozitáře, tak je výsledek celkem zřejmý.
Jen malý hint k bodu 2; zkus aptitude
.
Je to "doporučený" nástroj pro správu repozitáře od Debianu Lenny, přesto ho skoro nikdo nepoužívá (nebo se tím minimálně nechlubí). Připadne mi, že právě ze všech distribucí je debianí balíčkovací systém díky aptitude nejpřehlednější (v ncurses módu) - nejen, že vidíš operaci předtím, než se provede (a můžeš ručně odebírat/měnit balíky z tohoto náhledu), včetně všech závislostí (co na čem závisí + možnost ruční volby alternativních závislostí, pokud existují - např. "mta" je defaultně exim4, ale můžeš vybrat postfix, ...), ale i samotné aptitude je snadno konfigurovatelné - dá se tak vypnout neduh starého apt-get systému - instalace "recommended" balíků (nainstalují se skutečně jen "depends").
Pro běžného Ubuntu uživatele to asi nemá smysl, tomu je jedno, zda se s qemu-kvm nainstaluje celý Xserver včetně kusu Gnome, "hlavně když to funguje", ale u serveru se to hodí - opravdu zde trochu platí "čím méně balíků, tím menší šance na problémy během upgradu".
Připadne mi, že právě ze všech distribucí je debianí balíčkovací systém díky aptitude nejpřehlednější (v ncurses módu)Celoobrazovkový mód aptitude jsem před pár lety zkusil, a přijde mi, že ti vypadlo „ne“ ve slově „nejnepřehlednější“.
That's why Mark Shuttleworth gathered a small team of developers from one of the most established Linux projects – Debian - and set out to create an easy-to-use Linux desktop, Ubuntu.Hlavně část:
... - and set out to create an easy-to-use Linux desktop, Ubuntu.
Hold Linux je značka pro terminál.Zajímalo by mne, kdo něco takového kdy tvrdil (krom pár pomatených trollů)...
Tiskni
Sdílej: