Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Společnost Canonical spustila testování betaverze online služby s názvem Ubuntu One. Ta uživatelům oblíbené distribuce (od verze 9.04) umožňuje sdílet a synchronizovat data mezi více počítači a je dostupná ve dvou variantách -- zdarma máte k dispozici kapacitu 2GB nebo také existuje možnost za 10 dolarů měsíčně získat 10GB úložného prostoru.
Tiskni
Sdílej:
Napad je to moc peknej, bohuzel je mnoho podobnych sluzeb, ktere jsou navic levnejsi a pracuji na vice platformach :\
https://www.getdropbox.com/
Ta uživatelům oblíbené distribuce (od verze 9.04)By mě zajímalo, jak mají ošetřené, že to nepůjde použít třeba v Debianu...
BTW 10 dolarů měsíčně mi přijde taky docela dost. $5 už by se dalo unést, i kdyby člověk moc intenzivně nevyužíval.Když to člověk "moc nevyužívá", tak si vystačí s 2Gb prostoru
osetrene to maji asi takhle (na archu)
$ ubuntuone-client-applet
Traceback (most recent call last):
File "/usr/bin/ubuntuone-client-applet", line 38, in <module>
from canonical.ubuntuone.oauthdesktop.main import Login
ImportError: No module named canonical.ubuntuone.oauthdesktop.main
nebo jsem jen nenainstaloval nejakou ze zavislosti :)
Docela dobry, treba se jednou ubuntaci dockaj i synchronizace kalendare, nastaveni a tak. $10 dolaru mesicne je ale hoooodne.
$10 dolaru mesicne je ale hoooodne.A kdo tě nutí? 2GB je docela dost, ne?
Bolo by lepsie keby sa na to dal pouzit vlastny server
A z čeho by pak žili?
Tohle mě fascinuje, když si lidi myslí, že může být všechno zadarmo. V open sourcu je toho zadarmo hodně, ale aby ten obchodní model fungoval (a autoři měli co jíst) nemůže být zadarmo všechno, z něčeho se ten vývoj prostě zaplatit musí.
Jasně, že by bylo faj si něco takového zprovoznit na vlastním serveru (i když to můžeš i teď s volně dostupným SW), ale můžeme být rádi, že tu vůbec nějaké Ubuntu je – ono to zase taková samozřejmost není.
A kdo te nuti?
jeste dodatek k mobileme + hosting (pro lamky jako ja je tento hosting dostacujici, v iWebu si naklikam stranky a cudlikem poslu)