Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Společnost Canonical spustila testování betaverze online služby s názvem Ubuntu One. Ta uživatelům oblíbené distribuce (od verze 9.04) umožňuje sdílet a synchronizovat data mezi více počítači a je dostupná ve dvou variantách -- zdarma máte k dispozici kapacitu 2GB nebo také existuje možnost za 10 dolarů měsíčně získat 10GB úložného prostoru.
Tiskni
Sdílej:
Napad je to moc peknej, bohuzel je mnoho podobnych sluzeb, ktere jsou navic levnejsi a pracuji na vice platformach :\
https://www.getdropbox.com/
Ta uživatelům oblíbené distribuce (od verze 9.04)By mě zajímalo, jak mají ošetřené, že to nepůjde použít třeba v Debianu...
BTW 10 dolarů měsíčně mi přijde taky docela dost. $5 už by se dalo unést, i kdyby člověk moc intenzivně nevyužíval.Když to člověk "moc nevyužívá", tak si vystačí s 2Gb prostoru
osetrene to maji asi takhle (na archu)
$ ubuntuone-client-applet
Traceback (most recent call last):
File "/usr/bin/ubuntuone-client-applet", line 38, in <module>
from canonical.ubuntuone.oauthdesktop.main import Login
ImportError: No module named canonical.ubuntuone.oauthdesktop.main
nebo jsem jen nenainstaloval nejakou ze zavislosti :)
Docela dobry, treba se jednou ubuntaci dockaj i synchronizace kalendare, nastaveni a tak. $10 dolaru mesicne je ale hoooodne.
$10 dolaru mesicne je ale hoooodne.A kdo tě nutí? 2GB je docela dost, ne?
Bolo by lepsie keby sa na to dal pouzit vlastny server
A z čeho by pak žili?
Tohle mě fascinuje, když si lidi myslí, že může být všechno zadarmo. V open sourcu je toho zadarmo hodně, ale aby ten obchodní model fungoval (a autoři měli co jíst) nemůže být zadarmo všechno, z něčeho se ten vývoj prostě zaplatit musí.
Jasně, že by bylo faj si něco takového zprovoznit na vlastním serveru (i když to můžeš i teď s volně dostupným SW), ale můžeme být rádi, že tu vůbec nějaké Ubuntu je – ono to zase taková samozřejmost není.
A kdo te nuti?
jeste dodatek k mobileme + hosting (pro lamky jako ja je tento hosting dostacujici, v iWebu si naklikam stranky a cudlikem poslu)