Sniffnet, tj. multiplatformní (Windows, macOS a Linux) open source grafická aplikace pro sledování internetového provozu, byl vydán ve verzi 1.5. V přehledu novinek je vypíchnuta identifikace aplikací komunikujících po síti.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 15.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Současně se SUSECON 2026 proběhne příští čtvrtek v Praze také komunitní Open Developer Summit (ODS) zaměřený na open source a openSUSE. Akce se koná ve čtvrtek 23. 4. (poslední den SUSECONu) v Hilton Prague (místnost Berlin 3) a je zcela zdarma, bez nutnosti registrace na SUSECON. Na programu jsou témata jako automatizace (AutoYaST), DevOps, AI v terminálu, bezpečnost, RISC-V nebo image-based systémy. Všichni jste srdečně zváni.
Český úřad zeměměřický a katastrální zavedl u anonymního nahlížení do katastru nemovitostí novou CAPTCHA ve formě mapové puzzle: nepřihlášení uživatelé musí nově správně otočit devět dlaždic v 3x3 poli tak, aby dohromady daly souvislý obrázek výseče reálné mapy, přičemž na to mají pouze jeden časově omezený pokus. Test je podle uživatelů i odborníků příliš obtížný a na sociálních sítích pochopitelně schytává zaslouženou kritiku a
… více »Byla vydána verze 1.95.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Mozilla prostřednictvím své dceřiné společnosti MZLA Technologies Corporation představila open-source AI klienta Thunderbolt. Primárně je určený pro firemní nasazení.
Firma Cal.com oznámila, že přesouvá svůj produkční kód z otevřeného do uzavřeného repozitáře z důvodu bezpečnostního rizika umělé inteligence, která prý dokáže vyhledávat a zneužívat zranitelnosti rychleji, než by je jejich vývojářský tým stíhal opravovat. Zároveň zveřejnila samostatnou, open-source verzi Cal.diy pod licencí MIT, ovšem bez řady původních funkcí. O tom, zda je toto opatření rozumné, existují pochyby. … více »
Vývojáři KDE na Mastodonu oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 26.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Kryptografická knihovna OpenSSL byla vydána v nové verzi 4.0. Přehled změn v souboru CHANGES.md na GitHubu. Odstraněna byla podpora SSLv2 Client Hello a SSLv3. Ve výchozím nastavení byla zakázána podpora odmítnutých eliptických křivek v TLS dle RFC 8422. Přibyla například podpora Encrypted Client Hello (ECH, RFC 9849).
curl up 2026, tj. setkání vývojářů a uživatelů curlu, proběhne opět v Praze. O víkendu 23. a 24. května v Pracovně.
Vývojáři Ubuntu oznámili, že Ubuntu počínaje verzí 19.10 nebude podporovat architekturu i386. Pro poslední verze Ubuntu nejsou k dispozici instalační média pro architekturu i386. Od verze 19.10 už nebudou k dispozici ani balíčky přeložené pro tuto architekturu.
Tiskni
Sdílej:
Od verze 19.10 už nebudou k dispozici ani balíčky přeložené pro tuto architekturu.Zajímalo by mě, jak rychle si to rozmyslí, protože jinak je to stopka starším proprietárním aplikacím a většině aplikací ve Wine. Vývojářům doporučují přejít na Snap a uživatelům virtualizovat. Na to kálí pes.
Q. How can I play my games? It may be possible to run 32 bit only games inside a lxd container running a 32 bit version of 18.04 LTS. You can pass through the graphics card to the container and run your games from that 32bit environment. Q. How can I run 32-bit Windows applications if 32-bit WINE isn’t available in the archive? Try 64-bit WINE first. Many applications will “just work”. If not use similar strategies as for 32 bit games. That is use an 18.04 LTS based Virtual Machine or LXD container that has full access to multiarch 32-bit WINE and related libraries. Q. I have a legacy proprietary 32-bit Linux application on my 64-bit installation. How can I continue running it. Run an older release of Ubuntu which supports i386, such as 16.04 LTS or, preferably 18.04 LTS in a Virtual Machine or LXD container as above.
Stejně mám i586 PC s Linuxem jen jedno
Není to jen podporou 32bit, ale tím, že v novějších systémech nejprve chybí a později ani nejdou zprovoznit potřebné knihovny.To bych řešil třeba chrootem se starou distribucí.
Horší je, že pro údržbu, případně zprovoznění takového virtuálu pro provoz specifické aplikace není snadné najít všechny balíčky (v lepším případě to je jen pracné). Nemluvě o tom, že legacy distribuce mizí z webů.To se mi nezdá, například Debian má archiv úplně všeho.