Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Pro lidi co to chteji provozovat je tu DebianZajímalo by mě, kolik má Ubuntu balíků, co nemá Debian (vím o Waylandu). Vždyť tu podporu PowerPC mají téměř zadarmo.
Samozřejmě je to primárně orientované na jejich serverovou platformuJá mám někdy dojem, že IBM dělá maximum pro to, aby Power umřelo úplně. Architektura jako taková se mi sice moc líbí, ale IBM to zabíjí cenou a už skoro nestíhá oproti Intelu ani výkonem. Navíc to Power projelo i v SoC souboji s ARMem.
ARM je ještě vetší BLOBizace než x86V podstate jen graficke drivery a drivery ruznych grafickych akceleratoru, to je problem SoC. Trochu jeste doufam, ze se tomu ARM64 vyhne.
The Raspberry Pi boots from its GPU and only non-free software is currently available for the GPU, even starting the machine requires a large (2MB) blob of non-free, unsupportable software.Raspberry Pi je celkem unikat, ostatne cele Videocore. Jeho GPU je fakticky vykonny procesor se silnou vektorizaci a vlastnim uRTOS, ktery je master pro onen ARM a potrebuje nabootovat jako prvni. Broadcom k tomu ma i vlastni (mizerny) C kompilator a cele je to snaha vyuzit komercne neprilis uspesny projekt k jinemu nez puvodne zamyslenemu ucelu. Jinde je situace lepsi a ARMy bootuji normalne ...
Tiskni
Sdílej: