Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Sem to stáhnul a nějak sem se v tom ztratil , čim se to kompiluje ?
If login
then blue screen;
"Warning: Keep random shit OUT of this subdirectory, or die."Něco zajímavějšího třeba zde :
Otázka je, jaký smysl má s tímhle vůbec trávit čas. Programy napsané pro tyhle starší Windows chodí pod Wine / ReactOSem celkem obstojně. A pokud bys v těch zdrojácích vykoukal něco, co by se dalo použít ke zlepšení podpory/kompatibility, tak bys tím těm projektům spíš uškodil, protože ty Windows jsou stále proprietární nesvobodný software – na tom ten únik1 zdrojáků nic nezmění.
Význam to má asi pro útočníky, kteří by v kódu mohly najít nějaké nové chyby a zneužít je (přeci jen XP se stále leckde používají).
Nedávno jsem koukal, že se někomu podařilo zkompilovat zdrojáky Windows NT a nazval to OpenNT. Jako studentský projekt nebo záznam v životopisu je to možná fajn (pokud chce dotyčný pracovat s MS produkty nebo přímo v MS), ale jinak je to k ničemu – kvůli proprietární licenci je to nepoužitelné a nelegální. Pokud někdo potřebuje provozovat nějaký legacy software pro Windows, stačí na to oficiální instalačka Windows od MS a nějaká bazarová licence (kterou lidi většinou už mají doma nebo se dá koupit za pár korun). Instaluje se to samozřejmě do virtuálky nebo na dedikovaný hardware, ne na normální počítač, který se používá na jiné věci. (příklad: ovladače a utility k nějakému HW a reverzní inženýrství, převod dat atd.)
[1] který mohl klidně být záměrný – aby Microsoft mohl lépe šířit FUD a obviňovat ostatní, že okopírovali jeho kód
Tiskni
Sdílej: