abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Zajímavý software

    Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    26.6. 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.6. 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2002 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek



    Vložit další komentář
    8.9.2025 13:37 karkar | skóre: 14 | blog: Kartrolling
    Rozbalit Rozbalit vše Re: V Německu uvedli do provozu nejrychlejší superpočítač v Evropě
    Škoda že takový kecy nevedl třeba náš fijala.... :-( Kdyby řek uděláme všchno pro to, aby česká republika byla zemí umělé inteligenci zaslíbená.... Dokázal bych si ho dokonce představit u přestřihování pásky nejrychlejšího superpočítače v EU jak říká: česko bude nejen medem a strdím ale i umělou inteligencí oplývající.... I když tam by tohle mohl vyplodit spíš náš bývalýsoudruh prezidenčík.

    A těm německejm vocasům na to dala půlku i evropská komise.... tvl dyť by to stálo jemom usmolenejch 6 miliard korun, podobně kolik dala prasnice za ty vojenský kuchyně :-(
    8.9.2025 17:56 ..... Izak ..... | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: V Německu uvedli do provozu nejrychlejší superpočítač v Evropě
    V CR chtel velke DC postavit Microsoft, to jsme jeste meli levnou elektrinu - akorat ze zjistili, ze ani za 1 rok nejsou schopni ziskat stavebni povoelni, ze bez uplatku to nepujde - cz velka korporace v zasade odmita - no nekdy si na to najme sub-dodvatele ;-) ale ze i tak by to povoleni moznma trvalo 10 let ... tak jim rekli vite co, strcte si tu vasi zemi dopr*** mi jedem jinam ;-) ... tak proto zde zadny super pocitac nestoji, musesl bys jej postavit v nejkake zkrachovale firme ;-) kde uz hala stoji, coz ale bude az koncem tohoto roku, treba Skodovka odejde z CR (zu jsou zabehnute tovarny v Esp), tak v Mlade Bolesalvi by mnohl stat - dokonce jsou tam i rozvodny a trafa na el. a jejich kapacita bude zcela volna ;-)
    8.9.2025 13:40 Elektron
    Rozbalit Rozbalit vše Re: V Německu uvedli do provozu nejrychlejší superpočítač v Evropě
    Ja se lekl, ze uvedli do provozu jadernou elektrarnu...
    8.9.2025 13:45 Xerces
    Rozbalit Rozbalit vše Re: V Německu uvedli do provozu nejrychlejší superpočítač v Evropě
    Já bych se spokojil se zemí přírodní inteligence NI.
    8.9.2025 14:18 X
    Rozbalit Rozbalit vše Re: V Německu uvedli do provozu nejrychlejší superpočítač v Evropě
    Taky to papa 2.5 milirady rocne a spotreba energie bude peklo..
    MakeIranBombedAgain❗ avatar 8.9.2025 17:49 MakeIranBombedAgain❗ | skóre: 42 | blog: Grétin blogísek | 🇮🇱==❤️ , 🇵🇸==💩 , 🇪🇺==☭
    Rozbalit Rozbalit vše Re: V Německu uvedli do provozu nejrychlejší superpočítač v Evropě

    to zase budou v pohraniči sami vodsebe padat ze sloupů draty :D

    8.9.2025 18:03 ..... Izak ..... | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: V Německu uvedli do provozu nejrychlejší superpočítač v Evropě
    V CR pri tom bouchklo prictne trafo , mame jeste jedno - ale oprava toho ropzbitehon bude trvat 2-3 roky - proc ? prooze v EU uz se nic nevyrabi a kazdy je chce na regulaci tech zelenych svinstev zvany black-deal a enegrie-ende - takze zatuimco predtim to nikdo moc nechtel a stihgali vyrabet i na sklad, ted uz je cekacka jak za sociku na favorita ;-) ... i svobodny zednar Beran se divil, tak zavolal kamaradum z loze a zjistil, ze to neni neschopnost CEZu, ale bezna situace v EU - ze cekaji vsichni ... tohle neni nerust, dohlke je degrese a pokles spojeney s nekompetenci - a bude hure.
    MakeIranBombedAgain❗ avatar 9.9.2025 12:16 MakeIranBombedAgain❗ | skóre: 42 | blog: Grétin blogísek | 🇮🇱==❤️ , 🇵🇸==💩 , 🇪🇺==☭
    Rozbalit Rozbalit vše Re: V Německu uvedli do provozu nejrychlejší superpočítač v Evropě

    von to je totiž takovej začarovanej kruch, na udržování energetický přenosový soustavy potřebuješ fungujicí hutnictví a težkej prumysl noa fungujici hutnictví a těžkej prumysl zase pro svý fungování potřebujou fungujici přenosovou soustavu :D

    JiK avatar 8.9.2025 17:28 JiK | skóre: 13 | blog: Jirkoviny | Virginia
    Rozbalit Rozbalit vše Re: V Německu uvedli do provozu nejrychlejší superpočítač v Evropě
    6. a 10. nejrychlejsi system je v Italii. Proc ne u nas? Misto utraceni za humanitni kraviny, a za vychovu mladych radikalu, s natazenou rukou, podporujicich hamas a palestinske vrahy (prakticky cele prostredi humanitnich fakult v CR), se mohly penize ma R&D investovat do tohoto.
    8.9.2025 17:47 karkar | skóre: 14 | blog: Kartrolling
    Rozbalit Rozbalit vše Re: V Německu uvedli do provozu nejrychlejší superpočítač v Evropě
    Naprosto souhlasim, a navíc si myslim, že by tohle dávalo větší smysl, než stovky polních kuchyní naší kapesní armády... rozpočet našeho banánistánu je odhadem někde kolem 1000 miliard, 6-7 miliard jsou promile (plus jednání s EU komisí o doplatku druhý půlky).... Ale na tohle nemá žádnej vocas ze současný sqadry violy koule. ty tak max přicmrndávat a přihrávat kšeftíky místním mafiánům a lokálním oligozbrojařům...
    9.9.2025 07:02 hmmmw | skóre: 3 | blog: hmmmw
    Rozbalit Rozbalit vše Re: V Německu uvedli do provozu nejrychlejší superpočítač v Evropě
    Tisíc miliard. Proč neřekneš normálně bilion?
    MakeIranBombedAgain❗ avatar 9.9.2025 12:12 MakeIranBombedAgain❗ | skóre: 42 | blog: Grétin blogísek | 🇮🇱==❤️ , 🇵🇸==💩 , 🇪🇺==☭
    Rozbalit Rozbalit vše Re: V Německu uvedli do provozu nejrychlejší superpočítač v Evropě

    nebo trilion :P :P

    noa pravě přesně z tohodlenc duvodu se v tý naší bebilní čedině tisic miliard piše jako tisic miliard by bylo uplně jednoznčný jaky čislo tim jakože mislíš :O ;D

    10.9.2025 07:22 hmmmw | skóre: 3 | blog: hmmmw
    Rozbalit Rozbalit vše Re: V Německu uvedli do provozu nejrychlejší superpočítač v Evropě
    V češtině je dáno jednoznačně, že používáme dlouhou škálu. Problém přichází z druhé strany, kdy pisálci v novinách neumí překládat číslovky v převzatých zprávách.
    10.9.2025 11:50 karkar | skóre: 14 | blog: Kartrolling
    Rozbalit Rozbalit vše Re: V Německu uvedli do provozu nejrychlejší superpočítač v Evropě
    gró není v těch jednotkách ale v tom, že vzhledem k vyházenejm penězům za nesmysle by to byl pakatel.
    10.9.2025 20:42 hmmmw | skóre: 3 | blog: hmmmw
    Rozbalit Rozbalit vše Re: V Německu uvedli do provozu nejrychlejší superpočítač v Evropě
    Tak v ČR několik superpočítačů v rámci IT4I máme, a průběžně se obnovují.

    A ty jednotky působí, že mluvíš jak Babiš, co hází fráze jako miliony milionů.
    8.9.2025 17:50 ..... Izak ..... | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: V Německu uvedli do provozu nejrychlejší superpočítač v Evropě
    Vzdyt tam nemaji elektrinu, to jim bude imrvere padat ;-)
    9.9.2025 00:14 karkar | skóre: 14 | blog: Kartrolling
    Rozbalit Rozbalit vše Re: V Německu uvedli do provozu nejrychlejší superpočítač v Evropě
    ale prdlajs, elektriku nakoupěj u nás...
    9.9.2025 11:58 JZD | skóre: 15 | blog: Na_dvorku
    Rozbalit Rozbalit vše Re: V Německu uvedli do provozu nejrychlejší superpočítač v Evropě
    Pokud nějaká vůbec bude, když se brání výstavbě elekráren kousek od jejich hranic.
    Víra znamená vyznávat to, o čem člověk dobře ví, že to není pravda. Mlčeti platina, mluviti v gajzu, býti v hajzlu.
    10.9.2025 09:40 karkar | skóre: 14 | blog: Kartrolling
    Rozbalit Rozbalit vše Re: V Německu uvedli do provozu nejrychlejší superpočítač v Evropě
    Když si ji koupěj, tak ji budou mít. Kdo ji mít nebude budeme my a to je jim u brussele...
    9.9.2025 18:03 Peter Golis | skóre: 65 | blog: Bežné záležitosti | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: V Německu uvedli do provozu nejrychlejší superpočítač v Evropě
    A o koľko je to výkonnejšie ako ten superpočítač čo má škodovka na súkromné účely?
    10.9.2025 10:27 hmmmw | skóre: 3 | blog: hmmmw
    Rozbalit Rozbalit vše Re: V Německu uvedli do provozu nejrychlejší superpočítač v Evropě
    Škodovka - 2 petaFLOPS, Jupiter - 793 petaFLOPS -> je přibližně o 792 petaFLOPS výkonnější.
    10.9.2025 10:28 hmmmw | skóre: 3 | blog: hmmmw
    Rozbalit Rozbalit vše Re: V Německu uvedli do provozu nejrychlejší superpočítač v Evropě
    Samozřejmě o 791 :D
    1.10.2025 20:13 Peter Golis | skóre: 65 | blog: Bežné záležitosti | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: V Německu uvedli do provozu nejrychlejší superpočítač v Evropě
    Ty si pentium? Síce si mal nesprávny výsledok, ale bol veľmi rýchly.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.