Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Článek na CBC popisuje, jak je zákon Sarbanes-Oxley Act, původně schválený proti korporacím po skandálu Enron, využíván proti jednotlivcům. Podle zákona kdokoliv smaže data (např. historii prohlížeče), která by mohla být součástí federálního vyšetřování, může být potrestán až 20 lety vězení. Dotyčný přitom o jakémkoliv vyšetřování nemusí vůbec vědět, přesto se na něj zákon vztahuje. V zásadě tak v USA hrozí komukoliv kdo vyčistí historii prohlížeče vězení. Zákon již byl aplikován i v minulosti, proti studentovi, který vlezl do emailové schránky Sarah Palin.
Tiskni
Sdílej:
Odporucam precitat iny clanok, ktory rozobera tieto tresty do detailov: http://www.thenation.com/article/208593/you-can-be-prosecuted-clearing-your-browser-history
Tam je pisane, ze pri zmazani historie prehliadaca mu nepomohlo ani to, ze odinstaloval prehliadac a spravil defrag. Takze aspon pred defragom sme na Linuxe ochraneni.
Páchal nekalou činnost, věděl, že po něm jdou a snažil se smazáním historie zamést důkazyTrestání likvidace důkazů mi přijde jako absurdní obvinění. Zahrnul bych to pod právo obviněného lhát bez následků.
Zahrnul bych to pod právo obviněného lhát bez následků."Obstruction of justice" je v USA oblíbené už od dob Nixona.
Mezi těmito přístupy musí být rovnováha. Na jednu stranu policie musí možnost např. udělat domovní prohlídku u podezřelého. Na druhé straně nikdo nechceme, aby policisté mohli kdykoliv a komukoliv prohrabat byt. Proto se časem dospělo k rovnovážnému stavu, že policie potřebuje k domovní prohlídce povolení od soudu, kterému by měla předložit rozumné zdůvodnění.
Stejně tak - když za vámi přijde kamarád, jestli by si u vás nemohl vyprat oblečení, protože se mu třeba rozbila pračka, je to zcela legální. Ale když je celý od krve a v okolí se zrovna stala vražda, tak už to dostává jiný rozměr. A stejně tak je to s tím mazáním historie.
Pokud vím, tak něco podobného je i v paragrafu o drogách. Ono není trestné pouze přechovávání drog, ale i věcí na jejich výrobu. A to by teoreticky mohlo být skoro cokoliv - vařič, varné sklo, prášky proti chřipce atd.Bohužel. Avšak trestnost výše uvedeného je naprosto nemorální.
Koukám, že poslední dobou se nerdi zaměřujou na právo.Nejen zaměřují, ale dokonce ho i přímo tvoří, a to i včetně trestního zákoníku!