Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Myslíte, že editory založené na Vi (Vim) a takové Eclipse stojí každý na jiné straně barikády v bitvách o kvalitní IDE? A co viPlugin?
Tiskni
Sdílej:
dnes když už někdo používá vi, tak to znamená, že většinou používá vim.Toto je ciastocne aj moj pripad, tiez pouzivam vim, kde sa to da. Nie vsade je vsak vim nainastalovany, napr. AIX-y u zakaznika nesmu obsahovat iny SW ako ten co bol v dodavke (lebo bezpecak), vtedy aj vi potesi.
Práce s takovým pluginem je mnohem horší kompromis, než si prostě zvyknout na ovládání editoru v Eclipse.Robim s VIM aj Eclipse, a mozem Vam povedat, ze prepinanie sa medzi dvoma stylmi ovladania mi robi dost problemov. VIM samotny to nezachrani, pretoze nepodporuje ( a asi ani nikdy podporovat nebude ) specialitky, ktore poskytuje Eclipse pre editaciu Java zdrojakov ( autocompletion, refactoring, generatory gettter/setter ). Java je proste prilis ukecana, a tak su takyto pomocnici potrebni. Na druhej strane ovladanie Eclipse-editora cez klavesove skratky typu "polam-si-prsty-ked-to-chces-vyvolat", resp. prekladat ruku z klavesnice na mys, tiez nie je vyhra.
Viděl bych jako daleko smysluplnější cestu, a to integraci vim do Eclipse.Tu vidim dva okruhy problemov:
Cokoli jiného budou jenom kompromisy.Mne osobne ten kompromis postacuje, potrebujem vlastnosti Eclipse s ovladanim vi-like.
Vím, co mluvím, už jsem dělal ve vývojovém prostředí, které mohlo plně integrovat vim a byla to paráda.Mozem vediet o ake prostredie islo ?
Moc nevěřím tomu, že by bylo možné nějakým rozumně přiměřeně velkým úsilím dosáhnout funkčnosti vimu tím, že se to celé naprogramuje odznova dejme tomu v Javě.Podla mna autor toho pluginu, si ani nedava za ciel dosiahnut vsetky vlastnosti VIM-u. A opacne riesenie integrovat do VIMu vsetky vlastnosti Eclipse tiez nebude beh na kratke vzdialenosti.