Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
aj nadnarodne spolocnosti bezia primarne vsetko na IPv4Jak které. Třeba FB před několika lety přecházel ve svých sítích na IPv6-only, protože jim to tak přišlo výhodnější. Jinak podle statistik Googlu je ted IPv6 na ~40%, s nárustem o 5% za poslední rok. Není to sice závratný průlom, ale trend je zcela jednoznačně nahoru a 40% by mělo umlčet všechny plky typu "ipv6 je mrtvá technologie a nikdo to nepoužívá".
Tech 40% budou mobilyA hlavně to bude celosvětově, tady v ČR sotva...
No a? Pointa je, že ipv6 jde zcela jednoznačně nahoru a celosvětově se ve velkém nasazuje. Ano, je to pomalejší než by spousta lidí chtěla, ale jde to nezanedbatelnou rychlostí správným směrem. Jinak za situaci v ČR - oba moji domácí ISP ipv6 poskytují (od jednoho mám /60, od druhého /56). V jednom případě jsem musel vyměnit optiku za bezdrát, ale radši pomalejší internet než rychlá LAN.Tech 40% budou mobilyA hlavně to bude celosvětově, tady v ČR sotva...
A v těch prvních 64 bitech se místo půlky sítě ISP v jeden okamžik schovává jen jeden člověk nebo jedna domácnostTak to je stejná situace, jako když má jedna domácnost jednu veřejnou IPv4 a dělá si NAT doma, ne? To byl běžný stav na běžných domácích přípojkách (třeba UPC) a ještě pořád je na těch, co ještě nepřevedli na DS-Lite.
aj nadnarodne spolocnosti bezia primarne vsetko na IPv4Ja som myslel vyrobcov technologii. NetApp, Cisco, VMWare, Dell a podobne. Tie google statistiky treba brat s rezervou. Tie hovoria len o web servroch a to nie je vsetko. Podstatna cast veci je schovana v internych sietach ... no a napr taky NetApp nema problem povedat zakaznikovi, z nieco nejde a nepojde len preto, ze pouziva IPv6. Na ciscu z casu na cas aj na najvacsich directoroch proste "zhasne" cele IPv6. Takto by som vedel pokracovat a na toto presne narazam ... na web servri maju firmy IPv6 hlavne preto, aby neprisli o cast zakaznikov. Ked ale vsetko za tym je IPv4, tak to o dacom hovori ... Kym spolocnosti, ktore dodavaju hardware a software nebudu mat cele interne siete na IPv6 (aby stym denne robili a videli problemy), tak realita bude taka, ako aktualne je ...
V dalším podnětu pak pan David zmínil fakt, že na valné hromadě nejsou k dispozici chlebíčky ani nic ke kávě, což mu přijde nedůstojné i vzhledem k tomu, že řada akcionářů je z řad důchodců, kteří nemají moc prostředků. Podnět pana Davida doplnil akcionář pan Mach, který je vlastníkem akcií více firem v České republice a porovnával je z hlediska možnosti občerstvení, které je k dispozici na valné hromadě. Ostatní firmy jsou v tomto ohledu štědřejší, poskytují občerstvení a jídlo pro akcionáře včetně řízků. Tyto informace dal představenstvu k zamyšlení.
Nějaké konkrétní doporučení?Ekologičtí aktivisté si pořizují akce ČEZu a pak chodí na VH trollovat - a tím ji zdržují. Výsledkem je VH trvající několik dní, takže i déle trvající občerstvení. Jaké konkrétní občerstvení ale ČEZ má (jestli je to chudé jako zmíněná KB, nebo něco lepšího), to nevím, ale říkal něco o chlebíčkách.
tamto fialový klubíčko je taky jedlý :O :O
Tiskni
Sdílej: