Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Horka polevila, ale žár nadšení Strahováků z techniky nepolevuje! Za poslední měsíc se stalo několik událostí doslova kosmického charakteru. Došlo k úspěšnému startu a vypuštění sond z rakety Ariane 6, Boeing vyslal Starliner na oběžnou dráhu, kde nyní jeho pasažéři neplánovaně už druhý měsíc setrvávají. KiCAD má novou verzi a blíží se konference k jeho dalšímu vývoji. Objevil se nový čip kombinující RP2040 s ethernetem a povedlo se na čipu vytvořit pulzní safírové lasery. Jsou vám tyto novinky málo? Pak jsou na Virtuální Bastlírnu připravená i obecnější hardwarová témata!
Za HW lze probrat zajímavé nově objevené parazitní jevy v SiC MOSFETech, jak se dá operační zesilovač "zaseknout" nebo k čemu jsou dobré ztrátové koaxiální kabely a kde je sehnat. Samozřejmě bastlíři narazili i na kuriozity, například doutnavkovou logiku nebo plošňák, jehož součástí je ohýbačka na THT součástky. Software ani tentokrát nezůstane stranou - kromě již zmíněné nové verze KiCADu se dá podívat na stavbu linuxového managovaného switche, NanoKVM, převod videa z DisplayPortu na eink nebo emulátor NESu na Picopadu. Jak je zvykem, s postupem večera se jistě přejde i k lehce bizarním tématům - kupříkladu, co provedl CrowdStrike, jak zprovoznit Doom na erotických hračkách pro pány, jak vypadá nestandardní 12V USB nebo jak se ztrácí některé části audio záznamů z CD, protože je většina SW neumí správně přečíst. Příští Virtuální Bastlírna se pod taktovkou projektu MacGyver studentského klubu SiliconHill bude konat ve středu 7. srpna od 20:00 minimálně do 22:00 (ale obvykle končí o dost později). Odkaz na konferenci se před samotnou akcí objeví na bastlířské wiki.
Tiskni
Sdílej:
Ladybird browser update (April 2024)
Ladybird browser update (July 2024)
https://youtu.be/7sDL7LRkugk