Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
hlupucky trapko vidno ako velmi ta musi stvat ze mS dokazal vytvorit takmer bezkonkurencny free open source editor ktory ma vacsie gule nez tyNo nevím. VSC jsem zkoušel používat, není to špatný editor, ale zatím má silnou konkurenci v podobě Sublime, které mu stále v několika ohledech natrhává prdel.
.gitignore
dávat *.sublime-*
).
Další věc, co má VS Code lepší, je nastavení - v json souboru s konfigurací napovídá konfigurační možnosti a povoluje komentáře.
Z Electronu taky nejsem zrovna nadšenej, ale těhlech pár much pro mě dělá VS Code mnohem příjemnější na použití než Sublime.
Sublime, pokud vím, s tímhle přišel (?), ale z nějakého důvodu zcela nesmyslně jsou některé věci stále přístupné jen z klasického menu. Tuším, že to byly hlavně věci s indentací.Jo, to je pravda, ale těch věcí je minimum.
Další věc, kterou mě Sublime vysíral, bylo, že v každém projektovém adresáři vytváří nějaký svoje soubory, dokonce víc než jeden (myslimže jsem musel do .gitignore dávat *.sublime-*).Eh, tak tohle jsem zažil ale přesně naopak. V Sublime si projekty ukládám do jednoho adresáře (
~/SublimeProjects
). VSC si do každého projektu nacpe svůj bordel (celá složka .vscode/
v projektech).
Další věc, co má VS Code lepší, je nastavení - v json souboru s konfigurací napovídá konfigurační možnosti a povoluje komentáře.Konfigurační možnosti Sublime pravda nenapovídá, ale komentáře má taky.
Eh, tak tohle jsem zažil ale přesně naopak. V Sublime si projekty ukládám do jednoho adresáře (~/SublimeProjects
).
Čiliže chápu to správně, že se to dá nastavit tak, aby si Sublime ty svoje soubory dával jinam než do adresáře, kde jsou soubory projektu?
VSC si do každého projektu nacpe svůj bordel (celá složka .vscode/
v projektech).
Jj, taky mi to dělalo, ukázalo se, že za to může rozšíření pro Python, které je potřeba aktualizovat a/nebo konfigurovat, aby to nedělalo. Takže teď už mi tam žádnej bordýlek nevytváří.
Konfigurační možnosti Sublime pravda nenapovídá, ale komentáře má taky.Ok.
Čiliže chápu to správně, že se to dá nastavit tak, aby si Sublime ty svoje soubory dával jinam než do adresáře, kde jsou soubory projektu?Mně to nikdy neukládá do adresáře projektu, vždycky se to zeptá kam to chci a já to ukládám do jedné složky. VSC oproti tomu ty soubory vytvoří automaticky a na nic se neptá.
Jj, taky mi to dělalo, ukázalo se, že za to může rozšíření pro Python, které je potřeba aktualizovat a/nebo konfigurovat, aby to nedělalo. Takže teď už mi tam žádnej bordýlek nevytváří.Tohle bylo v C++ kódu.
Mně to nikdy neukládá do adresáře projektu, vždycky se to zeptá kam to chci a já to ukládám do jedné složky.Ok.
Tohle bylo v C++ kódu.Používám VSC s C++, Pythonem a pár dalšíma a v aktuální verzi mi nic nevytváří. Je ale pravda, že nepoužívám ty fíčury na sestavování ani nic jinýho, prostě ho používám jako editor a sestavování, VCS et al. řeším v shellu. Je možné, že když tyhle fíčury člověk používá, tak si tam něco ukládá (což souhlasím, že je hloupé).
Používám VSC s C++, Pythonem a pár dalšíma a v aktuální verzi mi nic nevytváří. Je ale pravda, že nepoužívám ty fíčury na sestavování ani nic jinýho, prostě ho používám jako editor a sestavování, VCS et al. řeším v shellu. Je možné, že když tyhle fíčury člověk používá, tak si tam něco ukládá (což souhlasím, že je hloupé).Jo, to by mohlo být tím.
s inteligencoiou destilovanej vodyTo se mi libi, a i moji britsti kolegove tomu budou rozumnet:
intelligence of distilled water
Tiskni
Sdílej: