V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Minulou středu 10. srpna padlo konečné rozhodnutí o vystřídání výchozího e-mailového klienta v Ubuntu. Po dokončení integrace do Unity global menu, Launcheru a Messaging menu bude výchozím mail klientem přece jen Thunderbird. Nenaplnil se tak "plán B" o navrácení se k Evolution.
Tiskni
Sdílej:
Také dlouhodobě používám Thunderbird a jsem celkem spokojený. Jediné, co mi tam tak nějak chybí je možnost zobrazení seznamu mailů dvojřádkově (např. e-mail a datum v jednom řádku a předmt ve druhém ... docela jsem si na to zvyknul v Lotusu v práci ... i když, jinak je Lotus příšerně pomalý molos ... ale v práci ho bohužel musíme používat :-/ ), což je docela šikovné na širokoúhlém monitoru, kdy mám vlevo seznam složek, vedle seznam e-mailů (který díky tomu dvouřádkovému zobrazení nemusí být moc široký a je tak víc místa na tělo mailu) a nakonec zobrazení daného e-mailu. Tohle právě umí třeba ten KMail, na který jsem před časem zkusil přejít a některé věci byly fajn (jen checkování nové pošty na IMAP účtu bylo o dost pomalejší než v Thunderbirdu, pokud bylo v nějaké složce velké množství e-mailů s přílohami ... nejspíš tam KMAil zjišťuje nějaké informace navíc i u přečtených e-mailů, jinak si to výrazné zpomalení nedokážu zdůvodnit). Bohužel před nějakou dobou dali do KMailu vazbu na Akonadi a zřejmě se jim moc nedaří ten vynucený převod, protože od té doby už jsem se do KMAilu nedostal. Po nějaké poslední aktualizaci jsem mu dal znovu šanci a zkusil kompletně smazat všechny nastavení KMAilu i Akonadi a vytvořit ručně zdroj pro IMAP a najednou to naběhlo ... jenže, otevřu pár mailů a Akonadi hned klekne ... moc stabilní zatím zřejmě není :-/ . Krom toho se ten zdroj IMAP v Akonadi bere zřejmě pro celý systém a nedá se mu říct, aby se použil až v případě, kdy si ho nějaká aplikace vyžádá. Díky tomu to po mě chtělo přihlášení k tomu IMAPu při každém startu systému a to mě jen prudilo (krom toho to pak stejně za chvíli začalo házet hlášky o pádu Akonadi :-/ ) . Takže nakonec jsem se zas vrátil k Thunderbirdu a až na pár drobností jsem spokojený. Jen doufám, že to Akonadi nenacpou natvrdo i do Kopete, prý je to také součást KDEPIM, to by mě už štvalo více, protože jsem si na Kopete už docela zvyknul (dlouho jsem ICQ a Jabber měl v SIM-IM, a docela mi vyhovoval, ale jeho vývoj je nějaký polomrtvý a má vazby na KDE3, což je pod KDE4, pokud to není nutné, tak trochu zbytečné).
Ještě k Akonadi ... obecně mi moc nesedí, jak se v KDE4 (které je jinak již docela použitelné ... dlouho jsem se držel na KDE4 a nechtěl přejít, ale jednoho dne jsem to riskl a myslím, že od KDE 4.5 je to až na nějaké drobnosti celkem dobré, jen to chce vypnout efekty, aby to bylo opravdu svižné - ty efekty jsou docela použitelné a překvapivě to vykresluje i docela rychle a zdánlivě svižně, možná to bude mou grafikou, ale chvílemi je to pak na chvíli jako záškub a líné a stači ty efekty vypnout a rázem cítím, jako by mi někdo sundal z nohy těžkou kouli ... pravda, třeba Hinty / ToolTipy na plasmoidech, ty často docela chybí, stejně tak někdy detailnější volby ... např. u plasmoidu pro výběr profilu napájení a zobrazení stavu baterie bylo v KDE3 v hintu hned vidět, kolik procent ještě u baterie je a jaký mám vybraný profil napájení, nyní to musím nejprve rozkliknout, abych to viděl ... samozřejmě na stav baterie je i samostatný plasmoid, kde je to graficky vidět, ale v tomto by to být v hintu také mohlo) cpe ten tzv. "sémantický desktop" a nejde to úplně vypnout :-/ . Když vypnu indexování v Nepomuku a vypnu i start služby Strigi nebo jak se to jmenuje, některé procesy jsou tam stejně a hlavně mi po každém startu vyskočí KDE oznámení o tom, že není zapnuté indexování. Já žádné indexování nechci a nepotřebuji, nemám potřebu si tím zatěžovat systém. Vím sám dobře, kde co na disku mám a lehko si to najdu i bez indexování. Rád bych celý tenhle indexovací systém vypnul úplně, ale toho se, zdá se, zcela nezbavím :-/ . A to oznámení mohu zrušit pouze, pokud vypnu informační oznámení pro skupinu KDE úplně a to bych zas přišel o některá jiná, někdy užitečná oznámení. Kdyby to alespoň mělo vlastní skupinu oznámení, kde bych vypnul jen tu skupinu.
KDE 4, mám ho pod OpenSuse 11.4 - 64-bit.
-compose
je mizerná, ale před časem se mi to podařilo jakž takž uchodit; jednotlivé hodnoty v to
, cc
a bcc
patří do uvozovek. Ale podpora URL kódování by byla příjemná.
-compose "to='\"Abc, def <abc.def@example.com>\",\"Ghi, jkl <ghi.jkl@example.com>\"',cc=..."
file://...
).