Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Tohle je ale jen osm, to routovani jsou externi projekty, ktery bezej uz par let, ted byly jen zaintegrovany na mainpage. http://map.project-osrm.org/ (narozdil od varianty na maninpage, toto umi i prujezdne body) + existujou dalsi veci - josm (editor), spousta pluginu do nej ... a pochopitelne hromada externich projektu ktery nejak pouzivaji data z osm, pripadne slouzej k vyhledavani chyb ... http://josm.openstreetmap.de/ http://www.itoworld.com/map/main http://tools.geofabrik.de/osmi/ http://keepright.ipax.at/report_map.php A neco cesko-slovenskych http://beta.map1.eu/ http://gis.izscr.cz/map/ http://www.freemap.sk Samo je toho mnohem a mnohem vic. Vetsina projektu ma nejaky mailing list/forum/wiki/...
Nelíbí se mi server B? Tak rozbiju prasátko, pořídím vlastní server, vygeneruju vlastní dlaždice a udělám si to po svém...Ano to můžu. Můžu si s tím hrát do aleluja, zkoumat a zjišťovat, jak se konfiguruje PostgreSQL, jak tam dostanu data, jak zkrotím Mapnik nebo Carto, prozkoumat Leaflet. Ale dlaždice nejsou všechno. To je teprve začátek. Doprogramuji si vyhledávání, routování, 3D mapu... Ne každý to umí, ne každý má schopnosti to dotáhnout do zdárného konce a ne každý si může dovolit tomu věnovat všechen svůj čas. Samozřejmě, že nic takového dělat nemusím, můžu jít ke konkurenci. A možná mi, jako normálnímu uživateli, ani nic jiného nezbude, protože všichni si budou místo mapování hrát se svým vlastním serverem
Tohle funguje.
- pokud vyhledám místo a chci hledat trasu, předvyplnit to co jsem už zadal
Tiskni
Sdílej: