Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Nvidia má tuším opengl 3.0 též, jen tak pro pořádek. Ale ATi samozřejmě rulezz, má hezčí maskotku.
Myslim, ze relaease notes k 9.1 ti daju jednoznacnu odpoved...
On Novell's openSUSE, SLED and SLES operating systems running
“sax2” or “sax2 -r” on the console overwrites the X.Org configuration
file xorg.conf, reverting changes made by running “aticonfig --initial”.
As a result subsequent X session may start up using the open source
Radeon on X-Vesa graphics drivers instead of the proprietary ATI
Linux Graphics Driver.
Solution: Do not use Sax2 when the proprietary Linux Graphics Driver
is installed. Instead configure all display parameters using the Catalyst
Control Center--Linux Edition or the aticonfig command line interface
https://a248.e.akamai.net/f/674/9206/0/www2.ati.com/drivers/linux/catalyst_91_linux.pdf
na novinky kaslem, nech konecne spravia power management ako pod windows xp aj ked nic nerobim ma karta o 25 stupnov viac ked prebootujem do linuxu (radeon 2600xt). vlastne po prechode na 9.1 to este o 3 stupne stuplo
změna frekvenceu notebookových gr. karet ATI:
aticonfig --set-powerstate=X
(změní frekvenci na požadovaný stav, X je číslo)
aticonfig --list-powestates
(vypíše seznam dostupných frekvencí)
To je sice pěkné, ale chtělo by to něco, co by tu frekvenci přepínalo samo podle potřeby.
O těch skriptech jsem neměl tušení. Díky za typ.
I když jestly to jen přepíná výkon podle připojeného adaptéru, neni to úplně ono co bych si představoval. Mě jde o to, aby když jen brouzdám po internetu nebo něco píšu, tak aby byl výkon grafiky nastavený na minimum, nehledě na připojeném adaptéru, až když bych potřeboval vyšší výkon, např. u některých efektů compizu nebo bych hrál nějakou hru, by se její výkon automaticky zvednul. Mě totiž rozčiluje častější zapínání ventilátoru při vyšších frekvencích gr. karty.
to na radeone 2600xt nechodi myslim ze to maju len na 4xxx a notebookovych
Aj to riesi, ale mne zamrzne cely PC pri posuvani videa so zapnutym compizom, takze opat musim prehravat bez efektov:(. Co som si vsimol je, ze javovske programy, ktore pred tym nesli s compizom teraz idu. Ubuntu 8.10 x86_64.
Hmm, to je sice vsechno pekny, ale kdyz si zapnu UrbanTerror, tak zase bliká on. :D
Tiskni
Sdílej: