Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Nvidia má tuším opengl 3.0 též, jen tak pro pořádek. Ale ATi samozřejmě rulezz, má hezčí maskotku.
Myslim, ze relaease notes k 9.1 ti daju jednoznacnu odpoved...
On Novell's openSUSE, SLED and SLES operating systems running
“sax2” or “sax2 -r” on the console overwrites the X.Org configuration
file xorg.conf, reverting changes made by running “aticonfig --initial”.
As a result subsequent X session may start up using the open source
Radeon on X-Vesa graphics drivers instead of the proprietary ATI
Linux Graphics Driver.
Solution: Do not use Sax2 when the proprietary Linux Graphics Driver
is installed. Instead configure all display parameters using the Catalyst
Control Center--Linux Edition or the aticonfig command line interface
https://a248.e.akamai.net/f/674/9206/0/www2.ati.com/drivers/linux/catalyst_91_linux.pdf
na novinky kaslem, nech konecne spravia power management ako pod windows xp aj ked nic nerobim ma karta o 25 stupnov viac ked prebootujem do linuxu (radeon 2600xt). vlastne po prechode na 9.1 to este o 3 stupne stuplo
změna frekvenceu notebookových gr. karet ATI:
aticonfig --set-powerstate=X
(změní frekvenci na požadovaný stav, X je číslo)
aticonfig --list-powestates
(vypíše seznam dostupných frekvencí)
To je sice pěkné, ale chtělo by to něco, co by tu frekvenci přepínalo samo podle potřeby.
O těch skriptech jsem neměl tušení. Díky za typ.
I když jestly to jen přepíná výkon podle připojeného adaptéru, neni to úplně ono co bych si představoval. Mě jde o to, aby když jen brouzdám po internetu nebo něco píšu, tak aby byl výkon grafiky nastavený na minimum, nehledě na připojeném adaptéru, až když bych potřeboval vyšší výkon, např. u některých efektů compizu nebo bych hrál nějakou hru, by se její výkon automaticky zvednul. Mě totiž rozčiluje častější zapínání ventilátoru při vyšších frekvencích gr. karty.
to na radeone 2600xt nechodi myslim ze to maju len na 4xxx a notebookovych
Aj to riesi, ale mne zamrzne cely PC pri posuvani videa so zapnutym compizom, takze opat musim prehravat bez efektov:(. Co som si vsimol je, ze javovske programy, ktore pred tym nesli s compizom teraz idu. Ubuntu 8.10 x86_64.
Hmm, to je sice vsechno pekny, ale kdyz si zapnu UrbanTerror, tak zase bliká on. :D
Tiskni
Sdílej: