Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Ako vždy, vďaka za tip. Mohol by si vypichnúť hlavné rozdiely oproti Squeaku? Som si istý, že ich bude kopa interných, ale ja ako amatér zatiaľ vidím zmeny hlavne v GUI (a musím povedať, že k lepšiemu. Vôbec celý design aj webu je veľmi príjemný). Browser, Inspector a väčšina mnou náhodne preskúmaných objektov ale vyzerá identicky ako v Squeaku.
Ok, teším sa na blog.
Btw, viem, že Smalltalk na to výkonnostne nie je úplne určený, ale skúšal v ňom niekto vytvárať trochu väčšie hry (a konkrétne 3D hry)? Ak áno, bol by som vďačný za tipy Pýtam sa, lebo jednu malú hru som si kedysi v Squeaku dal dokopy a prišlo mi to, že ten objektový model je na to fakt ako stvorený (a zrejme aj na obecný vývoj, ale nič iné som programovať neskúšal). Ešte ma napadá, že by bolo zábavné napísať v Smalltalku primitívny interpreter Lispu
Tak ja nechcem nič extra programovať. Programovanie mám len ako koníček a momentálne som dostal chuť sa znova pohrať so Smalltalkom
O Objective-C inak nič moc neviem, ale nepáči sa mi to písmenko C v názve. Blbých nízkoúrovňových jazykov som si užil až až
Tiskni
Sdílej: