Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Druhé: a to myslíte že takové problémy mají všichni??možná by stačilo, kdyby ti, co ty problémy nemají, se přestali tvářit, že takové problémy existovat nemohou ...
Mě se počítač vypíná za 4sec, další PC na která jsem kubuntu nasadil v rozmezí 4-8sec. Zapínání a přihlašování stejně rychlé jako v Ubuntu s gnome. Tak asi bude chyba někde jinde ne?výborná dedukce, teď bych jenom rád věděl, kde jinde?
Nebo si prostě Váš HW s Kubuntu moc nepotykal.než jsem tento víkend jel domů k rodičům, netušil jsem, o čem je s tím přihlašováním řeč - na počítači doma ani na pracovním notebooku jsem nic takového nepozoroval, a u rodičů najednou jo drobná chybička je, že hardware stroje doma a u rodičů je velmi podobný, stejný procesor, stejný chipset i když na deskách od jiných výrobců, stejná grafika, stejné množství paměti (na druhé přihlášení vše vycacheované, žádné zdržování hrabáním na disk), stejná distribuce v aktuální verzi ... na jednom přihlášení v pohodě, na druhém se chvilku po naklepání loginu tak na 10 s zasekne než pokrařuje dál, a celkově je to línější než se dostanu k použitelnému desktopu ... ještě podotýkám, že se to týká všech uživatelských účtů, a konkrétně můj je dík rsyncu identický se strojem doma, kde přihlášení proběhne mnohem rychleji takže ... v čem "jinde" to teda je?
vsetky prvky UI(menu, panely, okna)su take neprijemne cierne a vselijak preblikavaju
Už som začínal mať taký pocit, že som sám, ktorému to robí. No nič, pekne som sa zasmial pri štarte KDE 4.5, ctrl + alt + backspace, vymazať konfiguráky a ďalej spokojne ignorujem.
To extremne dlhe prihlasovanie
Raz som videl štartovať akonadi. Štartovalo to dlhšie než celý OS a žralo viacej RAM než všetky služby. + neskutočne otravný progressbar pri štare (a to som stihol štartovať len raz)
Či je skutočne paródiou neviem, od paródie čakám viacej než to, že sa 2x za rok zasmejem. Ale ak by na tom trochu popracovali a zapracovali tam viacej cool funkcií mohol by to byť celkom zábavný desktop. Osobne by som zahlasoval za viac automatizované rozhádzanie plasmoidov, viac náhodné spúšťanie aplikácii v krunneri, viac náhodných pádov ... viem že to je veľa driny ale keby sa do toho poriadne zapojila komunita a napísala čo nepadá dosť často, čo by trebalo vylepšiť mohol by to byť super desktop.
Tiskni
Sdílej: