Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Navíc pokud lze rozeznat dosovou aplikaci od win aplikace ještě před jejím spuštěním, bylo by vhodné to spíše zavést do systému (třeba do MIME typů).Spoznať sa to dá (exe súbor s DOS programom má len MZ hlavičku).
Co se týče Wine, vidím spoustu jiných míst, kterým je potřeba věnovat větší pozornost. Např. by bylo vhodné spíše umožnit integraci Wine s Linuxovými aplikacemi tak, aby tam, kde je to možné šlo předdefinovat a použít nativní linuxový software místo Wine/windows ekvivalentů (třeba při kliknutí na odkaz ve win aplikaci, by se u mě spustila Opera nainstalovaná v Linuxu a zobrazila požadovanou stránku, místo win Javy použít tu co mám již v systému, místo .NET umožnit použití linuxového Mono, atd..)Minimálne niektoré aplikácie (nechcú sa mi testovať úplne všetky) používajú predvolený webový prehliadač v systéme (pravdepodobne sa použije vždy vtedy, keď sa použije klasická open funkcia na "otvorenie" webového odkazu).
A když už jsem u toho, překopat a rozšířit by potřeboval třeba i samotný program winecfg, navíc nějak mi hlava nebere, proč se na jednoduché utility pro wine používá čisté wine API, když by se mnohem pohodlněji daly psát třeba za pomocí FoxToolkitu, který lze dobře přeložit pod Wine a aplikace pod ním napsané tam fungují naprosto spolehlivě....A WinHelp naprogramujú v Gtk+, Notepad v Qt...?
Nevím, nechci kazit všeobecné nadšení svým remcáním, ale mě tahle novinka moc zrovna nenadchla. Spíš mě připadá jako zabývání se zbytečnostmi a rozšiřování již tak dost rozsáhlého projektuAk píšeš o tom integrovaní s DOSBox, tak je to len pár riadkov kódu a robí to presne to, o čom si písal vyššie (a teda ak Wine nevie spustiť DOS program, použije sa systémový DOSBox).
Minimálne niektoré aplikácie (nechcú sa mi testovať úplne všetky) používajú predvolený webový prehliadač v systéme (pravdepodobne sa použije vždy vtedy, keď sa použije klasická open funkcia na "otvorenie" webového odkazu).Máš pravdu, zkoušel jsem to teď na CodePadu, a opravdu to fungovalo. Když jsem to zkoušel minule a před tím tak to nefungovalo (myslím, že se jednalo o nějaké hry v oknech). Nicméně nevím, kde ta nastavení bere, protože u mě otevírá všechny typy odkazů a adres v Konqueroru. Nevím, jestli je to možné nějak změnit, jak bude chvilku čas mrknu do registrů (u mě by měla být pro "http" Opera a pro "mailto" thunderbird.)
A WinHelp naprogramujú v Gtk+, Notepad v Qt...?Ne, tak to myšleno nebylo. Vybrat jeden funkční toolkit a v něm ty utilitky tvořit. ;) Já navrhuji FoxToolkit, protože vím, že skvěle funguje jak na Linuxu, tak ve Wine i Windows (včetně bezproblémové kompilace samotné knihovny. Navíc je velmi jednoduchý, neobsahuje mraky zbytečností.)
Ak píšeš o tom integrovaní s DOSBox, tak je to len pár riadkov kódu a robí to presne to, o čom si písal vyššie (a teda ak Wine nevie spustiť DOS program, použije sa systémový DOSBox).Ano, ale myslím, že by to šlo dělat lépe. Nevím např. proč by si mělo Wine před každým spuštěním Dos aplikace zjišťovat zda je přítomný Dosbox. Tohle by měl být problém systému a jeho uživatele. Jak jsem psal výše - Dosové aplikace na systémové úrovni asociovat s Dosboxem a Wine by pak žádalo o spuštění dosové aplikace systém a o nic dalšího se nestaralo. Navíc je otázkou jak v budoucnu ten kód nabude. Ve zprávičce se píše, že jsou to první kroky. Myslím, že Wine by se samo Dosovými aplikacemi jako takovými už zabývat nemělo, maximálně umělo spouštět a obsloužit win. programy komunikující pře příkazovou řádku.
Tiskni
Sdílej: