OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Vsechno ve svuj cas, pokud se behem roku definitivne ukaze, ze je vyhodny nahradit X.org Waylandem. Osobne me docela laka predstava Wayland + Spice (+ KVM).
Wayland + SpiceMísto X11? Aha, tak to jsem hodně nepobral. A jaký by to mělo význam?
Treba v tom, ze X11 uz davno po siti neposkytuje pozadovany funkce v pozadovany kvalite. Dneska je potreba obraz, zvuk, zarizeni ze vzdalenyho klienta, moznost prehravat video. X11ka s takovejma pozadavkama vubec nepocita a nebo na ne neni optimalizovana. Spice uz vetsi cast potrebny magie umi (a umi ji vetsinou lip nez RDP nebi i ICA).
Muzu si pres X11 sessionu prehrat HD video se zvukem? Bude mi pres nej plynule chodit vykreslovani flashe vcetne videa? To jsou zcela legitimni a realny use casy terminalovy sluzby. RDP je resi jaks taks, ICA velmi dobre a zda se, ze SPICE az kouzelne, i kdyz je na zacatku. Co X11? A odpoved, ze s timhle X11 nepocita je jen krasnej dukaz toho, ze sitova transparentnost neni nejaky kouzelny zaklinadlo.
Pukud neco uvadim vyslovene blbe, tak me prosim komanujte ... Od toho prece diskuze je
Jsou ty vlastnosti opravdu potrebne? MS se bez nich obejde. Cytrix se bez nich obejde (a to vladne trhu s terminalama).
Eh, tady asi bude problem v tom, ze neni uplne jasne, ktere vlastnosti jsou ty potrebne pro koho a kdy. Pokud potrebujeme dostat obraz pres sit k uzivateli, a nic vic, tak toho zase tolik nepotrebuje.
Omlouvam se za predeslej vyklik do tmy, trochu sem se rozohnil na gruntovou reakci a oteklo mi to do serioznejsi casti diskuze ... ach jo, zase ze sebe delam vola...
i ty to pouzivas ....
Tiskni
Sdílej: