Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Vsechno ve svuj cas, pokud se behem roku definitivne ukaze, ze je vyhodny nahradit X.org Waylandem. Osobne me docela laka predstava Wayland + Spice (+ KVM).
Wayland + SpiceMísto X11? Aha, tak to jsem hodně nepobral. A jaký by to mělo význam?
Treba v tom, ze X11 uz davno po siti neposkytuje pozadovany funkce v pozadovany kvalite. Dneska je potreba obraz, zvuk, zarizeni ze vzdalenyho klienta, moznost prehravat video. X11ka s takovejma pozadavkama vubec nepocita a nebo na ne neni optimalizovana. Spice uz vetsi cast potrebny magie umi (a umi ji vetsinou lip nez RDP nebi i ICA).
Muzu si pres X11 sessionu prehrat HD video se zvukem? Bude mi pres nej plynule chodit vykreslovani flashe vcetne videa? To jsou zcela legitimni a realny use casy terminalovy sluzby. RDP je resi jaks taks, ICA velmi dobre a zda se, ze SPICE az kouzelne, i kdyz je na zacatku. Co X11? A odpoved, ze s timhle X11 nepocita je jen krasnej dukaz toho, ze sitova transparentnost neni nejaky kouzelny zaklinadlo.
Pukud neco uvadim vyslovene blbe, tak me prosim komanujte ... Od toho prece diskuze je
Jsou ty vlastnosti opravdu potrebne? MS se bez nich obejde. Cytrix se bez nich obejde (a to vladne trhu s terminalama).
Eh, tady asi bude problem v tom, ze neni uplne jasne, ktere vlastnosti jsou ty potrebne pro koho a kdy. Pokud potrebujeme dostat obraz pres sit k uzivateli, a nic vic, tak toho zase tolik nepotrebuje.
Omlouvam se za predeslej vyklik do tmy, trochu sem se rozohnil na gruntovou reakci a oteklo mi to do serioznejsi casti diskuze ... ach jo, zase ze sebe delam vola...
i ty to pouzivas ....
Tiskni
Sdílej: