Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
[zkus si dat na 4 jadro ~20 VM a poznas].To je opoved na nic. Zkuste si dat pet rumu a uvidite jak vam to pojede.
Co 50. Klidně 500. A ty blbečky, co to chtějí skutečně používat, pošleme někam.
Aktuální zkušenost:
WARNING: You are running in OpenVZ. This is known to be broken!!!
http://www.mind-flip.com/theBlog/2012/08/02/running-to-stand-still-mongodb-and-openvz/
http://docs.mongodb.org/manual/administration/production-notes/#production-virtualization
Fakt s OpenVZ je mnohem mensi problem a je mnohem vykonnejsi, nez KVM.Plno lidi si mysli opak, vcetne Gold partneru SW-Soft, treba zde.
Ze nekdo napise nekam ze je cosi broken jenom proto, aby to nemusel udrzovat, mi prijde trosku smutne, obzvlast, kdyz plizivym pohybem prichazi LXC, ktere je OpenVZ hodne podobne - takze casem to nekdo pro ty kontejnery stejne musi opravit a mam pocit, ze se to deje i pres podobne hlasky typu "Pod OpenVZ to mame rozbite".
Zde se, co se týče virtualizace, zcela rozcházíme. Virtualizace, jak ji chápu já, má být z hlediska provozu OS a app pokud možno zcela nerozlišitelná od reálného HW s tím, že ty rozdíly (limita rozdílu mezi virtualizovaných a hw prostředím) má směřovat k nule. Z tohoto pohledu je zcela mimózní cokoliv upravovat pro jakékoliv virtuální prostředí, naopak, to virtuální prostředí by se mělo snažit jakékoliv rozdíly potlačit. Se zachováním všech výhod virtualizace.
Přijde mi zcela absurdní softwarovému vývojáři říct: "oprav to, na tamté obskurdní platformně to neběží." Co by měl opravovat, pokažené to není.
Mimochodem na zcela stejný princip jsem narazil i když jsem hledal (jen tak se zájmu), možnost běhu PostgreSQL nad NFS. Jediná informace je: požadujeme posix fs a je nám jedno, co to je. Nádherný přístup, tleskám.
Fakt s OpenVZ je mnohem mensi problemOpenVZ provozuju na několika strojích čistě z finančních důvodů a z důvodů špatné zkušenosti s LXC a nedostatku času si tu zkušenost nějak napravit. Ale že bych tomu říkal menší problém než s KVM, které umí spustit virtuál, který se chová jako skutečný stroj. OpenVZ je kupa hnoje, který se v různých situacích různě rozbíjí. Síťová vrstva ze všeho nejvíc. Nastávají tam situace, které se samostatným kernelem ani nastat nemůžou jako že třeba kernelový ipsec tunnel mode nedokáže rozbalené pakety doručit guestům. OpenVZ je omezené a s jako takovým se s ním musí nakládat. Nelze od něj čekat zázraky. V současném stavu, pokud se za poslední rok něco radikálně nezměnilo, ho považuju za „virtualizaci pro chudé“ (tedy i pro mě v některých projektech). Naději vidím v postupném začleňování jednotlivých věcí do upstreamového kernelu v jakž takž přijatelném stavu. Výkonnostní srovnání KVM a OpenVZ má sice praktický význam, ale nelze z toho vyvodit, že na KVM je něco špatně. Přecijen KVM virtualizuje hardware, zatímco OpenVZ jen vyčleňuje skupiny systémových prostředků.
Síťová vrstva ze všeho nejvíc. Nastávají tam situace, které se samostatným kernelem ani nastat nemůžou jako že třeba kernelový ipsec tunnel mode nedokáže rozbalené pakety doručit guestům.
Vzhledem k množství commitů typu "make XY per-netns" (nebo namespace aware apod.) to bude asi hodně záviset na konkrétní verzi jádra.
Tiskni
Sdílej: