Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
A note on Xfce's portability All but one of those screenshots were taken on machines running OpenBSD -current, a good proof that Xfce is still portable and friendly to all Unix systems.Tesat do kamene!!!
... Xfce je ten jedinej spravnej old school desktop...Jak asi bude za pár let znít hodnocení při stejné rychlosti vývoje?
kdyby musel používat gnome/kde, tak snad raději přejdu na windowsTohle jsem nikdy nepochopil. Kdybych si vybíral systém podle dojmu z grafického rozhraní, zůstal bych navždy u Windows 95/98/2000 a nebo XP s Classic Theme. Neměl bych důvod experimentovat s Gnome 2, Xfce ani jinými. Navíc za jednu ze základních vlastností open source považuju možnost volby, v reálném světě je tedy prakticky nemožné, abych musel volit jen mezi aktuálním Gnome a KDE.
Tohle jsem nikdy nepochopil. Kdybych si vybíral systém podle dojmu z grafického rozhraní, zůstal bych navždy u Windows 95/98/2000 a nebo XP s Classic Theme. Neměl bych důvod experimentovat s Gnome 2, Xfce ani jinými. Navíc za jednu ze základních vlastností open source považuju možnost volby, v reálném světě je tedy prakticky nemožné, abych musel volit jen mezi aktuálním Gnome a KDE.To je jednoduche pochopit. Vecsina ludi neriesi, co je "pod kapotou" ale ako to vyzera a ako sa to ovlada. Vecsine vyhovuje klasicky deskop so start menu. Tiez tam hra rolu zotrvacnost a neochota ludi ucit sa nieco nove, ked to nepotrebuju. Na start menu nieje principialne nic zle a na drasticku zmenu podla mna nieje a nebol dovod. Robit jedno univerzalne rozhranie je tiez blbost. Napriklad zmeny v Gnome boli take drasticke ako napriklad wo win 8. Diskusie boli rovnako burlive. Neviem, co na tom nevies pochopit. V realnom svete je mozne aby som musel volit napriklad medzi Gnome a KDE. Staci aby ostatne graficke rozhrania vypadli z hlavnych distribucii a bezny uzivatel nebude hladat a riesit ako dostat ine graf. rozhrania do vybranej distribucie. Je to malo pravdepodobne ale mozne. Pridavam sa. Ak by som musel pouzivat len Gnome alebo Unity(KDE som uz dlho nevidel), tak od linuxu odidem. Drzim palce Xfce. Je to pre mna najlepsi desktop manazer. Bal som sa, ze skonci.
Slabinou XFce je jeho pomalý vývojOsobně mi přijde již delší dobu hotové a nevím co dál by bylo potřeba na něm vyvíjet. (Xfce používám 5 let jako jediný desktop) (hodila by se klávesová zkratka na „always on top“)
Vidím, že je nás dost, kteří používání GNOME 3 nechápou. Tak snad alespoň jeho vývojáři ho používají...To sou blbý fóry.
Tiskni
Sdílej: