Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
tak tomu se říká marketing... udělat si publicitu, jsme hodní, máme rádi své uživatele...
imho by bylo mnohem lepší, kdyby vyčleněné člověkohodiny věnovali na opravu závažnějších chyb, než zmíněných drobností...
"Unmount" in volume right-click menu, is tech-speak and undiscoverable
battery monitor is red even when I have over 30% battery left
Ubuntu LiveCD "Install" icon confusing
Ship fewer screensavers by default
Ubuntu icon on the system partition
....
Souhlasím s tím, že řada těch bodů je podnětných a zlepšuje použitelnost. Pak se to v tomto ohledu aspoň přiblíží konkurenčním systémům.
Jenom je hrozně zajímavý, že nikomu nevadí "pomalý" start.
Ovšemže vadí, ale tohle má spíš jednoduchou, řekněme psychologickou příčinu: ten pomalý start není hmatatelný. Není vidět jako konkrétní chyba. Působí jako nevyhnutelná nutnost, na kterou si lidi musí zvyknout.
Kdyby bylo ubuntu poladěné tak, že by řekněme na mém starším stroji nabíhalo ne 40 s, ale 20 s a dalších 20 s ukazovalo přes celou obrazovku jen rámeček "Teď bys už mohl pracovat, šmejde, ale já ti to nedovolím, protože se mi nechce", tak by lidi volali po odstranění rámečku ze všeho nejvíc.
Tiskni
Sdílej: